Kiadványok

Génmanipuláció

Zárolt magok - Ki nyer és ki veszít, ha a GMO-kat szabadalmaztatják?

Az új GMO-k deregulációjáról szóló új jogszabálytervezet kapcsán jelenleg talán az egyik legvitatottab kérdés a szabadalmak ügye. Kiadványunkban azt járjuk körül, ki húz hasznot a szabadalmi környezet feletti fokozódó ellenőrzésből? 

Génmanipuláció

Kötöttségek nélkül -- Ki nyer és ki veszít, ha a GMO-k szabad utat kapnak?

Az új GMO-k deregulációjáról szóló új jogszabálytervezet megszüntetné a legtöbb új GMO biztonsági ellenőrzését, ugyanakkor nem biztosít hasonló jogorvoslati lehetőséget az uniós polgárok számára károkozás esetén. A javaslatcsomag felmentené az új GMO-kat értékesítő vállalatokat a felelősség alól, ezzel gyakorlatilag szabad kezet kap a biotechnológiai ipar. Az EU jelenleg napirenden fekvő javaslata olyan deregulációs megközelítést szorgalmaz, amely még az amerikai rendszer laza normán is túltesz. Kiadványunkban azt járjuk körül, kinek hoz hasznot az új GMO-k ilyen szélsőséges deregulációja. 

Génmanipuláció

Kockázatos üzlet -- Ki nyer és ki veszít, ha a GMO-kat nem ellenőrzik?

A jelenlegi uniós jogszabályok szerint a génmódosított szervezetek új generációjának kockázatértékelésen kell átesniük, mielőtt élelmiszerként, takarmányként vagy vetőmagként forgalomba kerülnének. Ennek célja a polgárok, az élővilág és a haszonállatok védelme a nem tesztelt GMO-k potenciálisan káros hatásaitól. Az agorobiznisz óriáscégei azonban azért lobbiznak, hogy ezeket a biztosítékokat megszüntessék a GMO-k új generációja esetében, és azt szorgalmazzák, hogy azokat mindenféle hatásvizsgálat nélkül lehessen értékesíteni és termeszteni az EU-ban. Kiadványunkban azt járjuk körül, kinek hoz hasznot az új GMO-k kockázatértékelésének felszámolása. 

Génmanipuláció

Címkézetlen károk -- Ki nyer és ki veszít, ha a GMO-k titokban maradnak?

Az EU jelenleg napirenden fekvő javaslata szerint a GMO-k új generációjára vonatkozóan eltörölnék a jelölési kötelezettséget. Ez alapján a fogyasztók nem tudhatnák meg, hogy az élelmiszerekben van-e génmódosított összetevő vagy sem. Kiadványunkban azt járjuk körül, kinek hoz hasznot az új GMO-k jelölési kötelezettségének felszámolása. 

Természetvédelem

Biodiverzitás-barát települések

Örömmel mutatjuk be legújabb kiadványunkat, amelynek célja, hogy támogassa a települési önkormányzatokat a biodiverzitás-barát gyakorlatok kialakításában. Kiadványunk nemcsak elméleti alapokat nyújt, hanem konkrét ötletekkel is segíti a települési zöldinfrastruktúra megvalósítását.

Az önkormányzatok jelentős zöldterületeket kezelnek, és kiemelt szerepük van a helyi szabályozások kialakításában is, amelyekkel helyzetbe hozhatja, népszerűsítheti a jó gyakorlatok megismerését.

A közösségi megújuló energia mindenkinek jár - Szabadítsuk fel!

Ajánljuk figyelmetekbe legújabb közösségi energiás kiadványunkat!

Génmanipuláció

Rántsuk le a leplet az új GMO-okról!

Az Európai Bizottság javaslata a génmódosított szervezetek új generációjának (új GMO-k) széles körű deregulációjára irányuló javaslatával el akarja venni a gazdák, élelmiszer-feldolgozók, kiskereskedők és fogyasztók azon jogát, hogy tájékoztatást kapjanak arról, hogy az általuk vásárolt takarmány és élelmiszer tartalmaz-e új GMO-kat. "Rántsuk le a leplet az új GMO-król!" című kiadványunkban azt mutatjuk be, miért lenne baj, ha megszüntetnék az új GMO-k jelölési kötelezettségét, és felszámolnák az átláthatóságot.

Közösségi energia

Az energiaközösségek szabályozási keretrendszere

Az EUKI támogatásával futó COMMENCE projekt a V4 országokban kutatja az energiaközösségek terjedésének lehetőségeit és akadályait. Ennek első lépéseként az MTVSZ jogi helyzetképet készített dr. Gajdics Ágnes, az EMLA jogászának segítségével.

A V4 országokról szóló teljes angol nyelvű összefoglaló itt megtekinthető.

 

Természetvédelem

Javaslatok a biodiverzitás-barát intézmény kialakításához

Ajánljuk szeretettel oktatási intézmények számára készült füzetünket, amely számos ötletet ad a biodiverzitás-barát belső és külső terek kialakításhoz.

Az intézmények körüli, saját kezelésben lévő zöldterületek és a hozzájuk tartozó épületek kézenfekvő lehetőségeket nyújtanak arra, hogy közösségként fellépve mintát adhassunk annak használói és az odalátogatók számára, hogy magunk is sokat tehetünk a biológiai sokféleség megőrzéséért.

Természetvédelem

Ötletek a biodiverzitás-barát kert kialakításához

Kiadványunk számos gyakorlati javaslatot tesz a biológiai sokféleség megőrzésére saját kertünkben.

Fogadjátok szeretettel Dr. Gyulai Iván legújabb ötleteit a biodiverzitás-barát kert kialalkításához.