Kiadványok

Természetvédelem

Biodiverzitás-barát települések

Örömmel mutatjuk be legújabb kiadványunkat, amelynek célja, hogy támogassa a települési önkormányzatokat a biodiverzitás-barát gyakorlatok kialakításában. Kiadványunk nemcsak elméleti alapokat nyújt, hanem konkrét ötletekkel is segíti a települési zöldinfrastruktúra megvalósítását.

Az önkormányzatok jelentős zöldterületeket kezelnek, és kiemelt szerepük van a helyi szabályozások kialakításában is, amelyekkel helyzetbe hozhatja, népszerűsítheti a jó gyakorlatok megismerését.

A közösségi megújuló energia mindenkinek jár - Szabadítsuk fel!

Ajánljuk figyelmetekbe legújabb közösségi energiás kiadványunkat!

Génmanipuláció

Rántsuk le a leplet az új GMO-okról!

Az Európai Bizottság javaslata a génmódosított szervezetek új generációjának (új GMO-k) széles körű deregulációjára irányuló javaslatával el akarja venni a gazdák, élelmiszer-feldolgozók, kiskereskedők és fogyasztók azon jogát, hogy tájékoztatást kapjanak arról, hogy az általuk vásárolt takarmány és élelmiszer tartalmaz-e új GMO-kat. "Rántsuk le a leplet az új GMO-król!" című kiadványunkban azt mutatjuk be, miért lenne baj, ha megszüntetnék az új GMO-k jelölési kötelezettségét, és felszámolnák az átláthatóságot.

Közösségi energia

Az energiaközösségek szabályozási keretrendszere

Az EUKI támogatásával futó COMMENCE projekt a V4 országokban kutatja az energiaközösségek terjedésének lehetőségeit és akadályait. Ennek első lépéseként az MTVSZ jogi helyzetképet készített dr. Gajdics Ágnes, az EMLA jogászának segítségével.

A V4 országokról szóló teljes angol nyelvű összefoglaló itt megtekinthető.

 

Természetvédelem

Javaslatok a biodiverzitás-barát intézmény kialakításához

Ajánljuk szeretettel oktatási intézmények számára készült füzetünket, amely számos ötletet ad a biodiverzitás-barát belső és külső terek kialakításhoz.

Az intézmények körüli, saját kezelésben lévő zöldterületek és a hozzájuk tartozó épületek kézenfekvő lehetőségeket nyújtanak arra, hogy közösségként fellépve mintát adhassunk annak használói és az odalátogatók számára, hogy magunk is sokat tehetünk a biológiai sokféleség megőrzéséért.

Természetvédelem

Ötletek a biodiverzitás-barát kert kialakításához

Kiadványunk számos gyakorlati javaslatot tesz a biológiai sokféleség megőrzésére saját kertünkben.

Fogadjátok szeretettel Dr. Gyulai Iván legújabb ötleteit a biodiverzitás-barát kert kialalkításához.

Természetvédelem

A mi sokszínű kertünk szórólap

Már egy zsebkendőnyi kertdarab is jó szolgálatot tehet, ahol megkezdhetjük a környezettudatos, természetbarát lépések sorát.

Ha csatlakozni szeretnénk a felelősen gondolkodó és a természet megőrzéséért tenni is akaró közösséghez, nem kell mást tennünk, mint hogy elkezdjük úgy tervezni, gondozni kertünket, hogy az itt felsorolt lépések közül minél többet megvalósítunk a lehetőségeinkhez mérten.

Bankfigyelő

A Bankwatch útmutatója az uniós forrásokhoz

Mennyi uniós pénz jöhet Magyarországra, milyen módon és milyen célokra? Mikor és hogyan lehet beleszólásunk a pénzek elköltésébe? Tudjon meg többet a Bankfigyelő Hálózat és az MTVSZ közös kiadványából: Útmutató az uniós pénzalapokhoz.

Új GMO-k, zöldrefestés - mítoszok és valóság

A marketing ígéretek és a mögöttük rejlő valóság

A géntech multik, valamint a GMO-párti lobbi a génmódosított növények új generációjával („génszerkesztett” fajták, "új GMO-k") kapcsolatban azt állítják, hogy 
- az"új GMO-k" sokkal pontosabbak, mint a korábbi, transzgénikus technikák, ezért sokkal biztonságosabbak is; 
- az "új GMO-k" fogják táplálni a világot, szükség van rájuk a világ növekvő népességének élelmezéséhez;  
- az "új GMO-k" fenntarthatóak, szükség van rájuk az EU Zöld Megállapodása célkitűzéseinek teljesítéséhez; 
- az éghajlati válságra is az "új GMO-k" adják majd a megoldást;
- szükség van az "új GMO-ra" a növényvédőszer-használat csökkentéséhez;
- sőt, az új GMO-k növelnék a biológiai sokféleséget is.

 

Jelen kiadványban ezekről a mítoszokról rántjuk le a leplet, és megmutatjuk, hogy mindez csupán zöldrefestés.

 

Mezőgazdaság és élelem

Távirányítás és paraszti intelligencia

Az automatizált döntésekről, a hagyományos ismeretek eltűnéséről és a tudás mibenlétének változásáról

A digitális technológiára gyakran tekintenek csodafegyverként. Az innovációhoz és számos globális kihívás kezeléséhez elengedhetetlen eszközként hivatkoznak rá, pedig az igazság ennél jóval összetettebb. Az új digitális technológiák mellett érvelők időnként ezt a nélkülözhetetlennek beállított narratívát használják fel nagyvállalati és politikai terveik terjesztésére, valamint a gazdasági és politikai hatalom megszilárdítására. Pedig a technológiák alkalmazása nem következmények nélküli. Fejlesztésük, értékesítésük és használatuk elválaszthatatlanul összefonódik különféle gazdasági és politikai érdekekkel, kulturális hatásokkal, ismeretekkel és emberi kapcsolatokkal. Ezt látjuk most a mezőgazdaságban is, ahol a biodigitális technológiák az európai (és a világ más területein élő) gazdák számára alapvető erőforrásokká erősödnek, és befolyásolják a gazdálkodással kapcsolatos kulcsfontosságú döntéseiket. Eközben azonban kulcsfontosságú dolgok veszhetnek el: fennáll a kockázata annak, hogy a paraszti autonómia, a paraszti gazdálkodás és az agroökológia értékes ismeretei törlődnek a leegyszerűsített adatvezérelt folyamatok előtérbe kerülése miatt. 

 

Kiadványunkban azt vizsgáljuk meg, hogy miként erősíti meg pozícióit a Big Tech az agráriumban, illetve hol vannak a súrlódási pontok az új digitális technológiák és az európai  paraszti autonómia illetve az agroökológiai gyakorlatok között Európában.