A Közösségi energia munkacsoport az MTVSZ megújuló energiával, közösségi energia kezdeményezésekkel és az energiaközösségek támogatásával foglalkozó csapata. Célunk, hogy továbbvigyük a Szövetség 2013 óta működő Közösségi Energia alprogramjának tapasztalatait, nemzetközi partnereinkkel és szövetségeseinkkel együttműködve minél több jó gyakorlatot mutassunk be és honosítsunk meg Magyarországon.
Szakmai kapcsolataink által szeretnénk fejleszteni a hazai energiaközösség mintaprojekteket. Alapvető fontosságúnak tartjuk, hogy hidat képezzünk a szakmai szervezetek, a döntéshozók és a civil lakosság között.
Kapcsolat: kozossegienergia@mtvsz.hu
KESZ-projekt
A Közösségi Energia Szolgáltató nonprofit Kft az MTVSZ, a győri Ökostúdió Alapítvány, a Tanácsadók a Fenntartható Fejlődésért és a Szövetkezetiséget Támogató Egyesület által létrehozott energiaközösség.
Célunk, hogy :
- gyakorlati példák megvalósításán keresztül hozzájáruljunk az energiaközösségek hazai elterjedéséhez, végrehajtsunk, segítsünk megújuló energetikai és energiahatékonysági beruházásokat;
- a technológiai oldal mellett a közösségi energia szociális innovációs jellegét is képviseljük;
- az alapítók civil, közösségszervezési tapasztalataira építve hidat képezzünk, elősegítsük a párbeszédet az energetikai szakmai cégek, szakemberek és a lakosság, helyi közösségek között;
- újszerű finanszírozási modellek kidolgozásával és nonprofit jellegünkből adódóan hosszú távon a villamosenergia-termelésből származó bevételeink visszaforgatásával valósítsunk meg energiahatékonysági és újabb megújuló energiás beruházásokat.
Energiaközösségünk bárki előtt nyitva áll, csatlakozz hozzánk!
Facebook
LinkedIn
Közösségi energia Tudástér
Mi lenne, ha települések lakosaiként, lakóközösségek tagjaiként a saját kezünkbe vennénk az energiaellátásunk egy részét? Egy energiaközösséggel nemcsak a környezetnek tennénk jót, hanem a pénztárcánknak is. Képzeld el: a helyi iskola, az óvoda és a bolt is olcsóbban juthatna áramhoz, a megtakarított pénzből pedig új közösségi tereket alakíthatnánk ki. Nem hangzik rosszul, ugye?
Szeretnél te is saját energiaközösséget indítani? Erre találtuk ki a SHAREs projekt keretében létrehozott Közösségi energia Tudásteret! Úgy képzeld el, mintha ez egy nagy, közös kert lenne, ahol minden megtalálható, amire szükséged lehet az új kalandhoz:
- Sikersztorik: itt sok-sok infót találsz régóta működő külföldi energiaközösségekről és olyan kezdeményezésekről, amelyek itthon valósultak meg
- Videós segédanyagok: ide gyűjtöttük a webinárok felvételeit és itt éred el a német energiaközösségeket bemutató EUCENA anyagokat is
- Érvényben lévő jogszabályok: egyszerűen elérhető minden olyan törvény és üzletszabályzat, amiben benne van, milyen tevékenységeket végezhet az energiaközösség és milyen szervezeti formában, illetve milyen egyéb feltételnek kell megfelelnie
- Pénzügyi kisokos: összegyűjtöttük, milyen hazai és nemzetközi pályázati forrásokra számíthatsz, és milyen banki termékekkel egészítheted ki a beruházásotokat.
- Kész sablonok és kalkulátorok: Nem kell a nulláról kezdened, hiszen mi már előkészítettünk neked egy csomó sablont, és kiválogattuk a leghasznosabb kalkulátorokat és eszközöket, amivel kiszámolhatod a beruházás környezeti hatásait
- Hogyan győzd meg a többieket? Itt tanácsokat, ötleteket, előkészített anyagokat találsz, hogy a szomszédok is csatlakozzanak az energiaközösséghez.
- Üzleti terv, pofonegyszerűen: Minden, amire szükséged van ahhoz, hogy meggyőzd a befektetőket és a hitelezőket.
Kérdésed van? Ne habozz, keress minket. Szívesen segítünk, hogy te is elindulj az úton.
COMMENCE - Community Energy in Central Europe
A Visegrádi 4-ek országaiban működő civil és szakmai szervezetek összefogására alapuló COMMENCE projekt az Osztrák Energiaügynökséggel kiegészülve segíti az energiaközösségek elterjedését. A projekt céljai: energiatudatosság növelése, energiaközösségek létrehozása, energiapolitikai javaslatok tétele, az energiaátmenet fölgyorsítása, klímasemleges épületek közösségi összefogásban, megújuló energiatermelés.
Partnerek: SAPI, Frank Bold Society, Wise Europa, Austrian Energy Agency, MTVSZ
DECA - Danube Energy Communities Accelerator
A DECA projekt célja annak tesztelése, hogyan lehet felgyorsítani az állampolgári kezdeményezésre épülő, megújuló energiával kapcsolatos kezdeményezéseket a Duna-régióban, azaz Szlovéniában, Horvátországban, Szlovákiában, Ausztriában, Bosznia-Hercegovinában, Montenegróban, Romániában, Szerbiában és Magyarországon. Célunk, hogy közösen kifejlesztett megoldásokkal, kísérleti projektekkel és stratégiaalkotáson keresztül segítsük a régió országait. A tudás, a tapasztalatok, a helyi adottságok, a kapcsolati hálók és a szakértelem egyesítése révén ez a transznacionális együttműködési és közös képzési anyag alkotási folyamat lehetővé teszi, hogy minél szélesebb körben alkalmazhatók legyenek a kidolgozott megoldások.
Partnerek:
Ezavod,
GOLEA,
Korimako,
KLIK,
OTRA,
TUKE,
REIC,
Cetinje,
Alpine Pearls,
CORE,
ABMEE,
CETEOR,
MTVSZ