A világ legnagyobb vegyipari vállalatai, akik a múlt század során DDT-vel és egyéb vegyszerekkel mérgezték meg az élővilágot, földjeinket, vizeinket, a levegőt, most az élelmiszereinkre akarják rátenni a kezüket.

Géntechnológiai úton olyan növényeket állítottak elő, amelyek minden sejtje rovarirtó szert termel, vagy pedig ellenállóvá vált valamilyen – általában a vállalat által előállított – totális gyomirtó szerrel szemben. Amennyiben ezek a növények bejutnak a táplálékláncba, kiszabadulnak az ellenőrzés alól, komoly egészségügyi, ökológiai és gazdasági károkat okozhatnak. A gyomirtószertűrő és a "rovarrezisztens" génmódosított növények a világ számos országában jelentős mértékben megnövelték a növényvéfőszer-felhasználást.

Újabban azzal próbálkoznak, hogy "precíziós nemesítés" köntösbe bújtatva csempésszék be Európába az új génmódosítási technológiákat.

Emellett a különféle szabadkereskedelmi egyezményeken keresztül is megpróbálják lazítani, illetve kikerülni a génmódosított szervezetekre vonatkozó uniós szabályozást.

A génmódosított haszonnövények és intenzív nagyüzemi mezőgazdaság helyett alternatívaként az agroökológia térnyerését szorgalmazzuk.

 

Hírek
2024. feb 07.
Az Európai Parlament beengedné az ellenőrizetlen új GMO-kat!

Az Európai Parlament beengedné az ellenőrizetlen új GMO-kat!

Az Európai Parlament ma szoros szavazással támogatta a Bizottság javaslatát, amely a génmódosított szervezetek új generációjának  széles körű deregulációjára irányul. A parlamenti képviselők többsége megszavazta, hogy az új GMO-kat kivonják az élelmiszer- és környezetbiztonsági ellenőrzések és a felelősségre vonási folyamatok alól, ezzel veszélybe sodorják a természetet a nem tesztelt új GMO-k kibocsátásával. 

2023. júl 10.
A természetvédők sürgetik a kormányt, hogy határozottan mondjon nemet az „új GMO-k” deregulációjáról szóló brüsszeli javaslatra

A természetvédők sürgetik a kormányt, hogy határozottan mondjon nemet az „új GMO-k” deregulációjáról szóló brüsszeli javaslatra

Az Európai Bizottság múlt hét szerdán hozta nyilvánosságra az “új génkezelési technikák” deregulációjáról szóló javaslatát, amely lényegében kivonná a szabályozási és jelölési kötelezettség alól az új generációs génmódosított szervezeteket. A Magyar Természetvédők Szövetsége levélben fordult a kormányhoz, szorgalmazva, hogy Magyarország mielőbb utasítsa el határozottan a brüsszeli javaslatot.  

Kiadványok

Génmanipuláció

Zárolt magok - Ki nyer és ki veszít, ha a GMO-kat szabadalmaztatják?

Az új GMO-k deregulációjáról szóló új jogszabálytervezet kapcsán jelenleg talán az egyik legvitatottab kérdés a szabadalmak ügye. Kiadványunkban azt járjuk körül, ki húz hasznot a szabadalmi környezet feletti fokozódó ellenőrzésből? 

Génmanipuláció

Kötöttségek nélkül -- Ki nyer és ki veszít, ha a GMO-k szabad utat kapnak?

Az új GMO-k deregulációjáról szóló új jogszabálytervezet megszüntetné a legtöbb új GMO biztonsági ellenőrzését, ugyanakkor nem biztosít hasonló jogorvoslati lehetőséget az uniós polgárok számára károkozás esetén. A javaslatcsomag felmentené az új GMO-kat értékesítő vállalatokat a felelősség alól, ezzel gyakorlatilag szabad kezet kap a biotechnológiai ipar. Az EU jelenleg napirenden fekvő javaslata olyan deregulációs megközelítést szorgalmaz, amely még az amerikai rendszer laza normán is túltesz. Kiadványunkban azt járjuk körül, kinek hoz hasznot az új GMO-k ilyen szélsőséges deregulációja.