A világ legnagyobb vegyipari vállalatai, akik a múlt század során DDT-vel és egyéb vegyszerekkel mérgezték meg az élővilágot, földjeinket, vizeinket, a levegőt, most az élelmiszereinkre akarják rátenni a kezüket.

Géntechnológiai úton olyan növényeket állítottak elő, amelyek minden sejtje rovarirtó szert termel, vagy pedig ellenállóvá vált valamilyen – általában a vállalat által előállított – totális gyomirtó szerrel szemben. Amennyiben ezek a növények bejutnak a táplálékláncba, kiszabadulnak az ellenőrzés alól, komoly egészségügyi, ökológiai és gazdasági károkat okozhatnak. A gyomirtószertűrő és a "rovarrezisztens" génmódosított növények a világ számos országában jelentős mértékben megnövelték a növényvéfőszer-felhasználást.

Újabban azzal próbálkoznak, hogy "precíziós nemesítés" köntösbe bújtatva csempésszék be Európába az új génmódosítási technológiákat.

Emellett a különféle szabadkereskedelmi egyezményeken keresztül is megpróbálják lazítani, illetve kikerülni a génmódosított szervezetekre vonatkozó uniós szabályozást.

A génmódosított haszonnövények és intenzív nagyüzemi mezőgazdaság helyett alternatívaként az agroökológia térnyerését szorgalmazzuk.

 

Hírek
2024. feb 07.
Az Európai Parlament beengedné az ellenőrizetlen új GMO-kat!

Az Európai Parlament beengedné az ellenőrizetlen új GMO-kat!

Az Európai Parlament ma szoros szavazással támogatta a Bizottság javaslatát, amely a génmódosított szervezetek új generációjának  széles körű deregulációjára irányul. A parlamenti képviselők többsége megszavazta, hogy az új GMO-kat kivonják az élelmiszer- és környezetbiztonsági ellenőrzések és a felelősségre vonási folyamatok alól, ezzel veszélybe sodorják a természetet a nem tesztelt új GMO-k kibocsátásával. 

2023. júl 10.
A természetvédők sürgetik a kormányt, hogy határozottan mondjon nemet az „új GMO-k” deregulációjáról szóló brüsszeli javaslatra

A természetvédők sürgetik a kormányt, hogy határozottan mondjon nemet az „új GMO-k” deregulációjáról szóló brüsszeli javaslatra

Az Európai Bizottság múlt hét szerdán hozta nyilvánosságra az “új génkezelési technikák” deregulációjáról szóló javaslatát, amely lényegében kivonná a szabályozási és jelölési kötelezettség alól az új generációs génmódosított szervezeteket. A Magyar Természetvédők Szövetsége levélben fordult a kormányhoz, szorgalmazva, hogy Magyarország mielőbb utasítsa el határozottan a brüsszeli javaslatot.  

Kiadványok

Génmanipuláció

Rántsuk le a leplet az új GMO-okról!

Az Európai Bizottság javaslata a génmódosított szervezetek új generációjának (új GMO-k) széles körű deregulációjára irányuló javaslatával el akarja venni a gazdák, élelmiszer-feldolgozók, kiskereskedők és fogyasztók azon jogát, hogy tájékoztatást kapjanak arról, hogy az általuk vásárolt takarmány és élelmiszer tartalmaz-e új GMO-kat. "Rántsuk le a leplet az új GMO-król!" című kiadványunkban azt mutatjuk be, miért lenne baj, ha megszüntetnék az új GMO-k jelölési kötelezettségét, és felszámolnák az átláthatóságot.

Génmanipuláció

Új GMO-k – kockázatos figyelemelterelés az éghajlatváltozás és az élelmezésbiztonság ürügyén

Európa ismét válaszút elé érkezett, amikor is döntenie kell az intenzív mezőgazdaságban használt, új generációs génmódosított növények és a valóban fenntartható gazdálkodási rendszerek között. 2023. tavaszán az Európai Bizottság a biztonsági szabályozások mérséklését és a termék-megjelölések kötelezettségének feloldását tervezi az „új” génmódosítási technológiákkal – beleértve a CRISPR-CAS9-et – módosított növények esetén is.

A hatóságokra is nyomást gyakorló Bayer és más biotech vállalatok aranybányát látnak ebben az új technológiában, ugyanakkor kevés figyelmet szentelnek a szükséges uniós biztonsági szabályozásoknak. A Bizottság reálisnak nem mondható marketing szövegeket ismételget illetve készséget mutat az olyan kockázatok elhanyagolására, mint például az, hogy az új génmódosítási technikák egyáltalán nem annyira precízek, mint ahogy azt állítják; az új-GMO-k nagyobb kockázatot jelentenek az élővilágra; ha kiengedtük őket a szabadba, az már visszafordíthatatlan; veszélyeztetik az ökológiai gazdálkodási szektort; és használatuk az iparszerű mezőgazdaság további intenzifikálásához vezet, amely a biodiverzitás összeomlásnak így is fő okozója.

Az új GMO-k csak elterelik a figyelmet az élelmezésbiztonság és a természet helyreállításának valódi megoldásáról, az agroökológiáról.