Az energiaátmenetet célozzuk: olyan éghajlatvédelmi intézkedéseket és energiarendszert ösztönzünk, melyben széles körben hozzáférhetők a fosszilis energiafüggőséget és energiaszegénységet csökkentő, energiatakarékossági és megújuló energiás beruházások, szemléletváltások és életmódok.
Mi a probléma?
A fosszilis energia alapú gazdaságért súlyos árat fizetünk: a szén/lignit, kőolaj, földgáz vagy palagáz égetésével a légkörbe kerülő rengeteg üvegházgáz hatására világszerte egyre súlyosabb az éghajlatváltozás. Tüneteit az európai átlagnál sérülékenyebb Magyarországon jobban érezzük, lakosok és az élővilág nehezen tud alkalmazkodni: 1,1 fokos átlaghőmérséklet-emelkedés, felboruló évszakok, egyre gyakoribb és erősebb időjárási szélsőségek (hőhullámok, villámárvizek, aszályok), új kórokozók elterjedése és áttelelése; az élelmiszer-termelés zavarai stb. Az éghajlatváltozás már ma évente 80 milliárd Ft kárt okoz a magyar gazdaságnak, plusz a környezeti és egészségügyi károk.
Mit akarunk?
Az MTVSZ célja, hogy Magyarország 2030-ra érdemben haladjon a válságálló energiaátmenettel, azaz a fosszilis energia felhasználásának fokozatos csökkentésével modern, energiatakarékos, megújuló energia alapú gazdasággá válhassunk. Ehhez széles körben hozzáférhetővé kell tenni a fosszilis energiafüggőséget és -szegénységet csökkentő energiatakarékossági és megújuló energia programokat, beruházásokat továbbá célzott ösztönzőkkel kell elősegíteni a szerkezet- és életmódváltást.
Mit teszünk és Ön mit tehet?
Alábbi programjaink mind a hazai energiaátmenetet célozzák. Ehhez az országos kereteknek is változniuk kell, ezt célozzák a döntéshozóknak, közintézményeknek szóló szakmai javaslataink és fórumaink, másrészt az egyéni-közösségi energiatudatos szemléletváltást és fejlesztéseket is ösztönözzük (a diákok, háztartások, önkormányzatok és vállalkozások körében). A változás helyi szinten kezdődik, ezért programjainkat országszerte, regionális és helyi tagszervezeteinkkel együttműködésben végezzük. Az éghajlat-és energiapolitika és a rá fordítható uniós közpénzek témájában a Föld Barátai Európa (www.foeeurope.org), a Klíma Akcióhálózat (www.CANeurope.org) és Közép-kelet-európai Bankfigyelő Hálózat (www.bankwatch.org) szakmai civilszervezetekkel működünk együtt.