A Közösségi energia munkacsoport az MTVSZ megújuló energiával, közösségi energia kezdeményezésekkel és az energiaközösségek támogatásával foglalkozó csapata. Célunk, hogy továbbvigyük a Szövetség 2013 óta működő Közösségi Energia alprogramjának tapasztalatait, nemzetközi partnereinkkel és szövetségeseinkkel együttműködve minél több jó gyakorlatot mutassunk be és honosítsunk meg Magyarországon.

Szakmai kapcsolataink által szeretnénk fejleszteni a hazai energiaközösség mintaprojekteket. Alapvető fontosságúnak tartjuk, hogy hidat képezzünk a szakmai szervezetek, a döntéshozók és a civil lakosság között.

Kapcsolat: kozossegienergia@mtvsz.hu

 

KESZ-projekt

A Közösségi Energia Szolgáltató nonprofit Kft az MTVSZ, a győri Ökostúdió Alapítvány, a Tanácsadók a Fenntartható Fejlődésért és a Szövetkezetiséget Támogató Egyesület által létrehozott energiaközösség.

Célunk, hogy :

  • gyakorlati példák megvalósításán keresztül hozzájáruljunk az energiaközösségek hazai elterjedéséhez, végrehajtsunk, segítsünk megújuló energetikai és energiahatékonysági beruházásokat;
  • a technológiai oldal mellett a közösségi energia szociális innovációs jellegét is képviseljük;
  • az alapítók civil, közösségszervezési tapasztalataira építve hidat képezzünk, elősegítsük a párbeszédet az energetikai szakmai cégek, szakemberek és a lakosság, helyi közösségek között;
  • újszerű finanszírozási modellek kidolgozásával és nonprofit jellegünkből adódóan hosszú távon a villamosenergia-termelésből származó bevételeink visszaforgatásával valósítsunk meg energiahatékonysági és újabb megújuló energiás beruházásokat.

Energiaközösségünk bárki előtt nyitva áll, csatlakozz hozzánk!

Facebook:

LinkedIn:

 

 

Közösségi energia Tudástér

Mi lenne, ha települések lakosaiként, lakóközösségek tagjaiként a saját kezünkbe vennénk az energiaellátásunk egy részét? Egy energiaközösséggel nemcsak a környezetnek tennénk jót, hanem a pénztárcánknak is. Képzeld el: a helyi iskola, az óvoda és a bolt is olcsóbban juthatna áramhoz, a megtakarított pénzből pedig új közösségi tereket alakíthatnánk ki. Nem hangzik rosszul, ugye?

Szeretnél te is saját energiaközösséget indítani? Erre találtuk ki a SHAREs projekt keretében létrehozott Közösségi energia Tudásteret! Úgy képzeld el, mintha ez egy nagy, közös kert lenne, ahol minden megtalálható, amire szükséged lehet az új kalandhoz:

  • Sikersztorik: itt sok-sok infót találsz régóta működő külföldi energiaközösségekről és olyan kezdeményezésekről, amelyek itthon valósultak meg
  • Videós segédanyagok: ide gyűjtöttük a webinárok felvételeit és itt éred el a német energiaközösségeket bemutató EUCENA anyagokat is
  • Érvényben lévő jogszabályok: egyszerűen elérhető minden olyan törvény és üzletszabályzat, amiben benne van, milyen tevékenységeket végezhet az energiaközösség és milyen szervezeti formában, illetve milyen egyéb feltételnek kell megfelelnie
  • Pénzügyi kisokos: összegyűjtöttük, milyen hazai és nemzetközi pályázati forrásokra számíthatsz, és milyen banki termékekkel egészítheted ki a beruházásotokat.
  • Kész sablonok és kalkulátorok: Nem kell a nulláról kezdened, hiszen mi már előkészítettünk neked egy csomó sablont, és kiválogattuk a leghasznosabb kalkulátorokat és eszközöket, amivel kiszámolhatod a beruházás környezeti hatásait
  • Hogyan győzd meg a többieket? Itt tanácsokat, ötleteket, előkészített anyagokat találsz, hogy a szomszédok is csatlakozzanak az energiaközösséghez.
  • Üzleti terv, pofonegyszerűen: Minden, amire szükséged van ahhoz, hogy meggyőzd a befektetőket és a hitelezőket.

Kérdésed van? Ne habozz, keress minket. Szívesen segítünk, hogy te is elindulj az úton.

 

 

COMMENCE - Community Energy in Central Europe 

A Visegrádi 4-ek országaiban működő civil és szakmai szervezetek összefogására alapuló COMMENCE projekt az Osztrák Energiaügynökséggel kiegészülve segíti az energiaközösségek elterjedését. A projekt céljai: energiatudatosság növelése, energiaközösségek létrehozása, energiapolitikai javaslatok tétele, az energiaátmenet fölgyorsítása, klímasemleges épületek közösségi összefogásban, megújuló energiatermelés.
Partnerek: SAPI, Frank Bold Society, Wise Europa, Austrian Energy Agency, MTVSZ

 

 

DECA -  Danube Energy Communities Accelerator

A DECA projekt célja annak tesztelése, hogyan lehet felgyorsítani az állampolgári kezdeményezésre épülő, megújuló energiával kapcsolatos kezdeményezéseket a Duna-régióban, azaz Szlovéniában, Horvátországban, Szlovákiában, Ausztriában, Bosznia-Hercegovinában, Montenegróban, Romániában, Szerbiában és Magyarországon. Célunk, hogy közösen kifejlesztett megoldásokkal, kísérleti projektekkel és stratégiaalkotáson keresztül segítsük a régió országait. A tudás, a tapasztalatok, a helyi adottságok, a kapcsolati hálók és a szakértelem egyesítése révén ez a transznacionális együttműködési és közös képzési anyag alkotási folyamat lehetővé teszi, hogy minél szélesebb körben alkalmazhatók legyenek a kidolgozott megoldások.
Partnerek: Ezavod, GOLEA, Korimako, KLIK, OTRA, TUKE, REIC, Cetinje, Alpine Pearls, CORE, ABMEE, CETEOR, MTVSZ
 
"Közösségi energia a gyakorlatban - az első év tanulságai" konferencia - 2022. május 31. Meghívó és program. A konferencia előadásai, anyaga itt.
Energiaközösségek - tájékoztató irányító hatóságok, érdeklődők számára (ResCoop, Bankwatch összefoglaló MTVSZ közreműködéssel, magyar pdf, 2022 tavasz)
Közösségi energia online fórumnap - 2021. május 31., 10:00-15:00 - Meghívó és program: innen letölthető
A közösségi energia hazai lehetőségei az új szabályozás küszöbén 2020. november 27.  - online szakmai fórum. A fórum anyagai, előadásai itt olvashatók, letölthetők. A meghívó pdf formátumban innen letölthető.

MTVSZ javaslatok az MNB felé közösségi energia hazai támogatásához (2020 tavasz)

Az Közösségi Energia Koalíció európai szinten viszi előre a közösségi energia ügyét, jövőképe és javaslatai itt. Az MTVSZ a hazai tagja.

A Koalíció nyílt levele magyarul az érintett uniós biztosokhoz: a közösségi energia elősegítéséért a zöld helyreállításhoz (2020. május 27.)

A közösségi energia szerepe a gazdasági helyreállításban - Vallóniai kivonat 2020 május

Közösségi energia helyzetjelentés tájékoztató: Magyarország és Csehország, 2019 december
 

 

Rendezvényeink

2019. április 6. ENERGISE Élő Labor zárásán előadás: Mi a közösségi energia és hogyan érdemes belevágni?
2018. november 8. Előadás a MNNSZ által szervezett Szolár konferencián: a megújult Közösségi Energia programunkról (2018-2020)
 

 

 

Az állampolgári-/megújulóenergia-közösségek kapcsán a jogszabály-átültetéskor javasolt szempontjaink (2019-2020):

1. Az állampolgári-/megújulóenergia-energiaközösségek pontos meghatározása, hogy az tartalmazza a különféle lehetséges típusokat hazai kontextusba helyezve. (Típusok pl. társasházi energiaközösség, kollektív termelő-fogyasztók, különféle tulajdonviszonyú állampolgári megújuló energia közösségek önkormányzati taggal vagy anélkül, azaz amelyek energiatöbbletet termelnek, amelyet megosztanak vagy kívülre értékesítenek az energiapiacon),

2. A hazai megújuló energia támogatási rendszer integrálja az állampolgári / megújulóenergia-közösségeket is, azaz fair módon támogassa (a tenderekben jogtalan versenyhátrányba kerülnek, ezért más vagy kompenzáló konstrukciók szükségesek).

3. Az állampolgári/megújulóenergia-közösségek számos típusa nem csak önfogyasztásra termel, azaz nyissák meg a többletenergia-termelő közösségek előtt is a hazai jogi, adminisztratív és támogatási rendszereket, energiapiacot.

4. A HMKE azaz 50 kW alatt is energia adásvételezni, szolgáltatni tudjon az állampolgári-/megújulóenergia-közösség, ehhez megfelelő aggregátor ill. online applikáció lehet szükséges; a kereteket az állampolgári/megújulóenergia- közösségekkel ill. érdekképviseleti szakértőikkel, szervezeteikkel (szakmai civilszervezetek pl. MTVSZ) együtt, egyeztetve ki kell dolgozni.

5. Szabályozási homokozó kialakítása az állampolgári-/megújulóenergia-közösségekkel ill. érdekképviseleti szakértőikkel, szervezeteikkel (szakmai civilszervezetek pl. MTVSZ) együtt, egyeztetésben történjen.

6. A pilot projektek kiírása nem helyettesíti az alulról szerveződő állampolgári-/megújulóenergia-közösség kezdeményezések korábbi pontokban említett átfogó támogatását, fejlesztését, népszerűsítését, de egyfajta kezdeti lépést jelenthet afelé, ha megfelelő a kiírás.

7. Szükséges nyílt és részvételi egyeztetési folyamat az állampolgári-/megújulóenergia-közösségek hazai potenciáljáról és kezelendő akadályokról, maguk a közösségek és érdekképviseleti szervezeteik,szakértőik (szakmai civilszervezetek pl. MTVSZ) bevonásával. A témáról való egyeztetés és javaslatai, eredményei a magyar NEKT, az új Nemzeti Energia stratégia ill. a 2050-ig tartó Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia anyagába és konzultációs folyamatába is beépítendők, mivel e dokumentumokban is tárgyalni kell az állampolgári-/megújulóenergia-közösségekkel kapcsolatos 2030-as ill. 2050-es távú terveket, intézkedéseket.

 

 

Hírek
Oldalak

A Közösségi Energia programban 2013-2016 között hazai közösségi kezdeményezések

A Közösségi Energia programban 2013-2016 között olyan, hazai közösségi kezdeményezéseket népszerűsítettünk, amelyekre minél több pont illik az alábbiakból: 1. Energiatakarékossági és/vagy megújuló energiás beruházáson alapul 2. Lakosok bevonásával tervezett ill. működtetett 3. Közösségi demokratikus pl. szövetkezeti vagy példamutató projekt alapú együttműködés, 4. A résztvevő tagok/közösség és a környéken élők is részesülnek előnyeiből (a beruházás megtakarításából/profitjából vagy az energiájából). Közösségi energiás kezdeményezésekben benne rejlik jelenlegi energia-rendszerünk megváltoztatásának lehetősége, a valódi energiabiztonság, energiafüggetlenség. Európa-szerte indulnak közösségi és szövetkezeti kezdeményezések, melyek részben vagy teljesen önellátóak energia szempontjából, saját tulajdonú és működtetésű energiatermelő berendezések segítségével

Kiadványok

Közösségi energia

Az energiaközösségek szabályozási keretrendszere

Az EUKI támogatásával futó COMMENCE projekt a V4 országokban kutatja az energiaközösségek terjedésének lehetőségeit és akadályait. Ennek első lépéseként az MTVSZ jogi helyzetképet készített dr. Gajdics Ágnes, az EMLA jogászának segítségével.

A V4 országokról szóló teljes angol nyelvű összefoglaló itt megtekinthető.

 

Közösségi energia

Közösségi Energia Kézikönyv

Az MTVSZ több mint tíz éve foglalkozik az energiaközösségekkel, ennek keretén belül számos szakmai kiadványt készítettünk, többek között 2020-ban lefordítottuk a Community Energy Guide akkor releváns részeit. Az energiaválság és a magyar energiaszabályok változása azonban arra késztettek minket, hogy átvizsgáljuk a teljes Közösségi Energia Kézikönyvet, és az eddig hiányzó részeket is lefordítsuk a formálódó magyar energiaközösségek számára. A magyar fordítás elkészültét az Szövetségi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Nukleáris Biztonsági Minisztérium Európai Éghajlatvédelmi Kezdeményezése (EUKI) és az European Climate Foundation (ECF) támogatta.