
Szeptembertől Magyarországon is elindulhatnak a társasházi energiaközösségek. A sikeres, igazságos és társadalmilag elfogadott működés érdekében kulcsfontosságú, hogy a társasházi energiaközösségben részt vevő társasházi lakások számára az okosmérők automatikusan és ingyenesen járjanak, valamint a társasházon belül termelt és helyben, azonnal elfogyasztott villamos energia mentesüljön a rendszerhasználati díj alól.
A Magyar Természetvédők Szövetsége és a Magyar Energiaközösségek és Rugalmassági Szolgáltatók Szövetsége szerint e feltételek teljesülése nemcsak a társasházi energiaközösségek elindítását könnyítené meg, hanem alapot teremtene azok hosszú távú működőképességéhez, kiszámíthatóságához és hatékony elterjedéséhez is.
Az okosmérők telepítése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a társasházi háztartások részt vehessenek a közösségi energiamegosztásban, hiszen ez technikai feltétele a pontos elszámolásnak. Jelenleg az okosmérők felszerelése ingyenes a családi házas HMKE naperőművek esetében. Ezt a példát szükséges alkalmazni a társasházak esetében is.
Ugyanígy kiemelten fontos a rendszerhasználati díj (RHD) eltörlése abban az esetben, ha az energiát a társasházon belül termelik és 15 perces mérési időszakon belül, ugyanott el is fogyasztják. Mivel ebben az esetben a közcélú hálózatot nem veszik igénybe, a díj kiszabása indokolatlan lenne. Ez a követelés összhangban áll az uniós irányelvekkel is, amelyek tiltják a helyben megtermelt megújuló energia aránytalan díjterhelését.
A rendszerhasználati díjak megállapítása a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hatásköre, de a szükséges jogalapot csak törvényi vagy rendeleti szintű szabályozás teremtheti meg. A nyári törvénykezési szünet idején várhatóan napirendre kerül a Villamosenergia törvény (VET) végrehajtási rendeletének (Vhr.) módosítása – ez megfelelő alkalmat kínál a jogalkotás számára az igazságos keretek megteremtésére. A hosszabb távú garanciákat a VET későbbi célzott módosítása biztosíthatja.
A két konkrét intézkedéssel valóban működőképes, társadalmi támogatottságot élvező, közösségi alapú energiatermelés valósulhat meg a társasházi környezetben is.
A Magyar Természetvédők Szövetsége több mint tíz éve foglalkozik az energiaközösségek kérdéskörével. Regisztrált energiaközösséget is működtet, a Közösségi Energia Szolgáltató Nonprofit Kft-t. A Magyar Energiaközösségek és Rugalmassági Szolgáltatók Szövetsége a terület szereplőinek szakmai érdekképviseletét látja el immár több éve. Mindkét szervezet decentralizált, közösségi energiamegoldások előmozdítása mellett fontosnak tartja, hogy az energetikai szabályozás figyelembe vegye a közösségi, társadalmi és környezeti szempontokat.