
Elindult a nyári vakáció, így egyre inkább olyan szabadidős tevékenységeké a főszerep, mint a strandolás, a kertészkedés vagy a ház körüli munkák. A Magyar Természetvédők Szövet
Az általuk felkért akkreditált labor szakértői 13 európai országban vásárolt 106 termékben elemezték a lehetséges különös aggodalomra okot adó veszélyes anyagokat (ún. SVHC-ket - Substance of Very High Concern). A termékek közel egyharmadában mutattak ki legalább egy SVHC-t, ezek közül 10 árucikkben pedig a veszélyes anyag tartalom meghaladta a 0,1 tömegszázalékos küszöbértéket. További 7 termék tartalmazott olyan veszélyes lágyítószert, melyre 2020 júliusától korlátozást vezettek be Európában a fogyasztási cikkek forgalmazása területén a hormonrendszerünkre gyakorolt negatív hatásuk miatt.
“Az egyik Magyarországon is forgalmazott lágyítószert tartalmazó árucikkben ez az érték elérte a 23 tömegszázalékos koncentrációt, ami azt jelenti, hogy az adott termék közel egynegyedét ezekből a káros anyagokból állították elő” - mondta Papp Endre, a Magyar Természetvédők Szövetsége programfelelőse.
Az elemzett árucikkek között volt olyan is, melyben 4 féle rákkeltő és egyéb határérték feletti károsanyagokat mutattak ki, így a termék uniós piacon való forgalomba hozatala nem lett volna engedélyezhető a hatályos szabályozás szerint.
A különböző SVHC-k az élelmiszereinken, bőrünkön keresztül vagy belélegezve bejuthatnak szervezetünkbe. Lehetnek köztük rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagok, mások megzavarhatják a hormonális szabályozást, és feltételezhetően hozzájárulnak olyan betegségek kialakulásához, mint az emlő- és hererák, elhízás, cukorbetegség vagy a gyermekeknél jelentkező tanulási és viselkedési zavarok – foglalta össze a veszélyeket Papp Endre.
A Magyar Természetvédők Szövetsége a fogyasztókat egy nemzetközi mobil applikáció magyar változatának fejlesztésével segíti, hogy pontosabb információt kapjanak a használati tárgyaikban található veszélyes anyagokról. A “Scan4Chem app” alkalmas arra is, hogy rávegyük a gyártókat és forgalmazókat, tegyenek közzé több információt a termékeik SVHC tartalmára vonatkozóan, és csökkentésék a veszélyes anyagok használatát. Ha a kért információt a felelős vállalatok még nem töltötték fel a „LIFE AskREACH” adatbázisába, akkor az app felhasználói automatikusan generált kérést küldhetnek a kereskedőnek és/vagy a gyártónak.
A terméktesztelés keretében további 25, az AskREACH adatbázisába már bekerült árut is elemeztek, hogy ellenőrizzék a fogyasztóknak megadott adatok helyességét. Ezek közül csak egy tartalmazott 0,1 tömegszázaléknál több SVHC-t. Az érintett vállalatot már felkérték, hogy javítsa ki a megadott információkat.
Ha egy vállalat szeretne megfelelni a követelményeknek és tenni a termékbiztonság átláthatóságáért, regisztrálhat az AskREACH központi adatbázisába: https://www.askreach.eu/app-database/
A "Scan4Chem" alkalmazás magyar verziója letölthető iOS és Android rendszerekre az alábbi linkeken:
https://apps.apple.com/lv/app/scan4chem/id1205416098
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.uba.scan4chem
Szerettük volna közzétenni az érintett magyarországi forgalmazó állásfoglalását ezzel kapcsolatban, de közleményünk megjelenésig nem kaptunk érdemi választ megkeresésünkre.
A sajtóközleményben szereplő információért és véleményért a készítő civil szervezetek felelnek, és ezek nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió és a LIFE AskREACH projekt hivatalos álláspontját.
Az SVHC-ról röviden:
Az Európai Unió REACH-rendelete a különös aggodalomra okot adó anyagokat (SVHC) külön engedélyhez köti. A REACH 33. cikke előírja a gyártók és importőrök számára, hogy tájékoztassák az európai felhasználókat az aggodalomra okot adó anyagok jelenlétéről, ha azok koncentrációja eléri vagy meghaladja a 0,1%-ot.
A KÜLÖNÖS AGGODALOMRA OKOT ADÓ ANYAGOK (SUBSTANCES OF VERY HIGH CONCERN – SVHC) MEGTALÁLHATÓAK FESTÉKEKBEN, TINTÁKBAN, RAGASZTÓKBAN ÉS EGYÉB KEVERÉKEKBEN, VALAMINT JÁTÉKOKBAN, BÚTORBAN, TEXTILÁRUBAN, ELEKTROMOS KÉSZÜLÉKEKBEN ÉS EGYÉB ÁRUCIKKEKBEN.
Különös aggodalomra okot adó anyagok:
- rákot okozhat (karcinogén),
- genetikai mutációt okozhat (mutagén),
- káros lehet a szaporodásra,
- egyéb káros tulajdonsággal rendelkezhet és hosszú ideig megmaradhat a környezetben (perzisztens),
-fokozatosan felhalmozódhat az élőlényekben (bioakkumuláció), vagy
- hasonló aggodalomra ad okot (pl. endokrinromboló hatású).
A REACH-rendelet engedélyezés és korlátozás útján szabályozza ezeknek az anyagoknak a használatát; a gyártókat és a beszállítókat arra kötelezi, hogy ésszerű időn belül biztonságosabb alternatívákat és technológiákat vegyenek igénybe.