A tagállami fosszilis energia támogatások ma is hátráltatják a klímaválság megoldását - új civil jelentés

A tagállami fosszilis energia támogatások ma is hátráltatják a klímaválság megoldását - új civil jelentés

Magyarország az egyik olyan uniós tagállam, amelynek Nemzeti Energia- és Klímaterve (#NEKT) tervezetében az szerepel, hogy nemzeti szinten "a fosszilis üzemanyag-fogyasztás nem részesül támogatásban". Ezzel szemben az Európai Bizottság és szakmai civilszervezetek kimutatásai, kutatásai alapján a fosszilis energiák itthon évente(!) átlag 370-660 millió euró támogatást kapnak, ami közel négyszer annyi, mint amennyit a megújuló energiákra jut. Új civil jelentés.

 

Még 2009-ben a G20 találkozón az EU tagállamok kormányai elköteleződtek a fosszilis energia támogatások kivezetése mellett. Egy évtizeddel később a klímaválság közepén ugyane uniós kormányok továbbra is adófizetőktől származó közpénzek milliárdjaival támogatják a fosszilis energiát, az éghajlatváltozás fő okozóját.

 

Ha élhető környezetet és jövőt akarunk, akkor az éghajlat- és egészségkárosító, fosszilis támogatásokat ki kell vezetni, és ennek intézkedéseit be kell vállalni az év végéig beadandó NEKT-ünkben. #EUNECP #StopFundingFossils

 

A Klíma Akcióhálózat (CAN Europe), a Föld Barátai Hollandia és az ODI (Overseas Development Institute) által 2019. szeptember 9-én publikált civil jelentés angolul itt: http://www.caneurope.org/publications/press-releases/1807-fossil-fuel-subsidies-set-to-derail-eu-s-2030-climate-plans-new-study-finds

 

A jelentés sürgeti az uniós tagállamokat, hogy az összes létező fosszilis energia támogatásukat listázzák az év végéig beadandó NEKT-jükben, és átfogó, érdemi kivezetési tervet és intézkedéseket rakjanak hozzá, ahogyan az Európai Bizottság 2030 Tiszta Energia csomag jogszabályai előírják.