Miskolc

Miskolc-Tapolca parkrendszere
Forrás-völgy, Miskolc
Gyurgyalag fészkelőhely és bányató, Miskolc-Görömböly
Miskolc-Tapolca parkrendszere
A XIX. sz. második felében létesített tapolcai park és tórendszer az üdülőkörzet gyöngyszeme. Az évszázados nyárfák, kocsányos tölgyek és magaskőrisek mellett külön érdekességet jelentenek a sudár mocsárciprusok, a terebélyes vérbükkök és a páfrányfenyők. Az idős fák adta hangulatot a rendkívül gazdag madárvilág színesíti. Az európai viszonylatban egyedülálló, meleg vizű karsztforrás táplálta Barlangfürdő bejáratánál található csónakázótó mentén megmaradtak a hajdani forrásláp tájképileg is fontos mézgás-éger facsoportjai.

Mit tehetünk a tapolcai parkrendszer érdekében?

  • Invitáljunk barátainkat, ismerőseinket Miskolc-Tapolcára, ismertessük meg velük a park természeti értékeit!
  • A tapolcai parkrendszer kiválóan megközelíthető a város szívéből induló kerékpárúton, vagy busszal, ne terheljük környezetünket autóhasználattal!
  • A sétautakról nem érdemes letérni, mivel az őshonos, valamint egzotikus fa- és cserjeféleségeket táblákkal látták el, így a látogató az esztétikai élmény mellett ismereteit is bővítheti.
  • A parkrendszer kiváló helyszíne a szabadtéri sportoknak. Számos turistaút indul innen a Bükk vadregényes tájaira, de lehetőség nyílik könnyed sétákra, kerékpározásra, családi programokra is.
  • Tartsuk be a tűzgyújtásra vonatkozó szabályokat, hulladékunkat vigyük el a hulladékgyűjtőig!
  • A tapolcai park tágabb környezetében kiemelkedő fontosságú a természet- és a környezet védelme, hiszen itt találhatók Miskolc ivóvízellátását biztosító legjelentősebb karsztforrások vízgyűjtő területei. Fokozottan ügyeljünk a térség tisztaságára!
Töltse le a tapolcai parkrendszerről készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)

Forrás-völgy, Miskolc
Miskolc nyugati határában, a Forrás-völgyben kanyargó kis patakot itt-ott épségben maradt podagrafüves égerliget társulás kíséri. A helyenként szurdokszerű, búvópatakos, máshol tágas, vizenyős völgytalp felettébb sokféle ritka, védett növény- és állatfaj élőhelye. A völgyben található három impozáns forrásbarlang (Büdös-pest-, Kecske-lyuk- és Felső-forrási-barlang) jelentős lelőhelye a hazai ősemberkutatásnak. A Forrás-völgy völgyfő-platójáról látványos édesvízi mészkőlépcsőkön bukik alá az időszakos vízjárású patak. A völgy, mint nemzetközi szinten kiemelkedő érték, része az Európai Unió Natura 2000 természetvédelmi hálózatának.

Mit tehetünk a völgy megóvása érdekében?

  • Mutassuk meg barátainknak, ismerőseinknek ezt a szép bükki területet, ismertessük meg velük a völgy természeti értékeit!
  • Helyi járatú autóbusszal, vagy kerékpárral közelítsük meg a Forrás-völgyet, ezzel is kímélve környezetünket!
  • A völgy kiváló helyszíne a szabadtéri sportoknak is. Több turistaút csatlakozik a völgyben haladó jelzett ösvényhez, de lehetőség nyílik könnyed sétákra, kerékpározásra, családi programok eltöltésére is a kiépített pihenőhelyek környékén.
  • A jól jelzett turistautakról ne térjünk le, tartsuk be a tűzgyújtásra vonatkozó szabályokat, hulladékunkat vigyük el a hulladékgyűjtőig!
  • A Bükk hegységben kiemelkedő fontosságú a természet- és a környezet védelme, hiszen itt több település ivóvízellátását biztosító karsztforrások vízgyűjtő területei találhatók. Emeljük fel szavunkat a természetet károsító tevékenységek ellen!
Töltse le a Forrás-völgyről készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)

Gyurgyalag fészkelőhely és bányató, Miskolc-Görömböly
A Görömböly határában található, helyi védettség alatt álló egykori homokbányát mára visszahódította a természet. A bánya függőleges homokfalában fokozottan védett gyurgyalag és védett partifecske fészkel. Az itt található erdőfoltok is számos védett és ritka madárfajnak nyújtanak fészkelő- és táplálkozóhelyet. A bányaudvart elfoglaló tó és mocsaras terület ideális vizes élőhely, melyben megtelepedett a védett szivárványos ökle és a tarajos gőte. A tó környezetének madárvilága egyre színesedik és gyarapodik: megjelent már a területen a törpegém és a jégmadár is.

Mit tehetünk a gyurgyalag fészkelőhely és a bányató fennmaradásáért?

  • Hívjuk el barátainkat, ismerőseinket városunk ezen szép vidékére, ismertessük meg velük a hajdani bánya természeti értékeit: a terület kitűnő pihenési és ismeretterjesztési célú lehetőséget biztosít!
  • Közelítsük meg a tavat helyi járatú autóbusszal, gyalog, vagy kerékpárral, ezáltal is óvjuk környezetünket!
  • A madarak viselkedését távcsővel figyelhetjük meg legjobban, így nem zavarjuk őket a táplálkozásban és utódaik felnevelésében sem.
  • A területen kövessük a kijárt ösvényeket, semmiképpen se rakjunk tüzet, hulladékunkat vigyük el a hulladékgyűjtőkig!
  • Keressünk kapcsolatot civil szervezetekkel, csatlakozzunk az élőhely kezelését szolgáló önkéntes akciókhoz!

Töltse le a gyurgyalag fészkelőhelyről készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)