
Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Reflex Környezetvédő Egyesület, a nemzetközi civil szervezeti koalíció részeként figyelmeztetik a döntéshozókat: az elfogadott sevillai konferencia záródokumentum nem hoz valódi változást, és sajnálják, hogy bizonyos pontokon az EU is blokkolta az előrelépést.
Mi az FfD4?
Az ENSZ negyedik fejlesztésfinanszírozási konferenciája (FfD4) célja a fenntartható fejlődés és a globális dél államadósságának, adózási egyenlőtlenségeinek, valamint a klímafinanszírozás kérdéseinek holisztikus kezelése. A konferencia elsődleges szereplői: ENSZ-tagállamok, multilaterális intézmények (pl. IMF, Világbank), uniós delegációk, civilek és ifjúsági csoportok.
A civilek éles kritikája – mi hiányzik a záródokumentumból?
Számos nemzetközi szervezet (ActionAid, Eurodad, Oxfam, Caritas, Christian Aid) kifejezett csalódottságát fejezte ki. Főbb kifogásaik:
- Nincs kötelező ENSZ által irányított adósságreform-mechanizmus: csak ajánlások szerepelnek, hiányoznak a visszafizetést rendező átfogó eszközök.
- Felelős hitelezési és hitelfelvételi elvek nem kötelezőek: a pénzügyi intézmények gyakorlatára semmilyen kötelező érvényű ellenőrzési vagy számonkéréses mechanizmus nem épül.
- Az Európai Unió részvételének kritikája: bár formálisan támogattak bizonyos szövegrészeket, ténylegesen akadályozták a hatékony és igazságos adósságrendezési mechanizmusok, az adózásügyi együttműködés és a magánhitelezők szabályozásának beemelését. Többek között az EU ellenállásának és az Európai Bizottság szereplésének következménye, hogy nem történt elköteleződés a valódi reformok iránt Sevillában.
Magyar részvétel és a tüntetés
A konferencián az MTVSZ és a Reflex képviseletében a delegáció részeként nyolc fiatal aktivista érkezett Sevillába. Részt vettek a hivatalos plenáris üléseken és a párhuzamos Civil Fórumon, ahol élénk párbeszéd alakult ki a globális pénzügyi rendszer reformjáról.
A demonstráció csütörtök reggel zajlott az ENSZ-konferencia központjában: több száz civil vonult fel békésen, transzparensekkel követelve a valódi reformokat – különösen az adósság-kérdést, a felelős hitelezés hiányát, a nemzetközi pénzügyi rendszer reformját, valamint kiemelték az EU és az Egyesült Királyság negatív szerepét.
Magyar hangok a konferencián
„Magyarország érdeke is az, hogy a globális dél országainak fenntarthatóan rendezett legyen az adóssága. A globális szolidaritás parancsán felül azért, mert a tömeges fizetésképtelenség instabilitást, társadalmi és gazdasági kockázatokat jelent számunkra is” – mondta Farkas István Tamás, az MTVSZ társelnöke.
A magyar fiatal aktivisták személyesen találkoztak Azbej Tristán külgazdasági és külügyminisztériumi-államtitkárral, a magyar küldöttség vezetőjével. A megbeszélés fókuszában a globális dél országainak adósságkezelése és a magánforrások szerepe állt – sürgetve a strukturális reformokat.
„A sevillai konferencia során ifjúsági résztvevőként fontos élmény volt számomra, hogy a civil események mellett lehetőség nyílt a magyar delegációval, köztük Azbej Trisztánnal is egyeztetni. Jó érzés volt, hogy meghallgatták a felvetett javaslatokat. Úgy látom, hogy a valós eredményekhez szükség van konkrét lépésekre, amelyeknek első állomása éppen az ilyen párbeszéd lehet.” – vallotta Wachtler Diána, az MTVSZ ifjúsági tagja.
Ha Magyarország nem áll ki a valódi pénzügyi reformokért, akkor a jövő nem a fenntarthatóságról, hanem az instabilitásról fog szólni – globális és hazai szinten egyaránt.
A 2025.07.03-i demonstráción készült videó itt megtekinthető: https://youtube.com/shorts/es_fFXd-0ts?feature=share