A Magyar Természetvédők Szövetsége véleményezte az Új Széchenyi Terv vitairatát
Budapest, 2010. szeptember 22: A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) 14 oldalas véleményt készített az Új Széchenyi Tervről, amelyet eljuttatott a gazdasági minisztériumba. A Szövetség leszögezi, hogy bár több szempontból előrelépésnek tekinthető a kormány gazdaságfejlesztési terve, a tervezet várhatóan nem tudja elérni a kitűzött célokat, mert nem veszi figyelembe, hogy a jelenlegi gazdasági gondolkodás nem képes hosszú távon megoldani a gazdasági, társadalmi és környezeti problémákat.
Az életminőség széles értelmezése megköveteli, hogy az ország gazdaságfejlesztési politikája rendelődjön alá egy átfogóbb társadalmi stratégiának, amely a fenntartható fejlődés terve. Sajnos ez a stratégia ma nem áll rendelkezésre, az előző kormányzat alatt készült, asztalfióknak létrehozott hasonló című dokumentum nem képes ellátni ezt a feladatot. Éppen ezért a Széchenyi Tervnek figyelembe kell vennie és hangsúlyozottan is integrálnia kell a társadalmi és környezeti szempontokat, amelyek jelenleg nem eléggé dominálnak. Emellett az Országgyűlésnek sürgősen neki kell állnia a Fenntartható Fejlődési Stratégia tervezésének és a stratégia szempontjait be kell építeni legalább utólag a Széchenyi Tervbe.
A kormány tervezete lényeges kitörési pontot lát a zöld gazdaság fejlesztésében. Gyulai Iván, az MTVSZ szakértője szerint a tervezet a zöldgazdaság fejlesztését - sajnálatos módon - elég szűken, csak az energiaiparra értelmezi.
A természetvédők szerint a „zöld gazdaság” nem teremthető meg a jelenlegi makrogazdasági modellben: a fennálló rendszer korlátai mára világossá váltak, a rendszer addig életképes, amíg a fogyasztás folyamatosan nő. Ezért egy új makrogazdasági modellt ajánlanak, amelyet a Magyar Természetvédők Szövetsége már leírt éghajlatvédelmi törvénykoncepciójában. Ezen állásfoglalás szerint szükséges a termelés és fogyasztás szerkezetének teljes átalakítása, egy integráló szabályozó rendszer bevezetésével, amely ténylegesen alkalmas a fosszilis energiafüggőségtől való megszabadulásra, a társadalmi igazságosság helyreállítására és egy karbonszegény gazdaságszerkezet létrehozására. A szabályozó eszköz a strukturális átalakítások érdekében kamatmentes hitellel támogatja a társadalom szereplőit és létrehozza a környezetbarát termékek és szolgáltatások piaci kultúráját, és ezzel hajtóerőt ad a gazdasági fejlődésnek.
Emellett a vélemény leszögezi, hogy a termelői és fogyasztói mintázatok módosításához elengedhetetlen a társadalmi szemlélet gyökeres megváltoztatása, továbbá az egyének környezettudatosságának növelése is. A jelenlegi európai uniós pályázatok prioritásai között szerepel a „Fenntartható fogyasztás elősegítése”, amely pályázati rendszer fenntartását és megerősítését a Szövetség fontosnak tartja.
A Új Széchenyi Terv értékelése során a természetvédők felhívják a figyelmet arra, hogy a biomassza felhasználás és különösen az agroüzemanyagok alkalmazásának növelése nem végrehajtható gazdasági, társadalmi és környezeti korlátok miatt. Úgy látják, hogy a biomassza felhasználása főként a kis, helyi léptékű energetikai hasznosítás területén, hulladékokra alapozva képzelhető el.
Az MTVSZ fontosnak tartja, hogy a magyar fejlesztéspolitika a helyi gazdaság fejlesztésére koncentráljon. A helyi adottságok használata elengedhetetlen egy új, az önrendelkezésen, a helyi piacon alapuló gazdaságszerkezet kialakításához. Mindennek a feltétele a szubszidiaritás elvének a megvalósulása, amely az érintettség szintjén osztja el a döntéshozói felelősség és szerep gyakorlását[DSz1] . A természetvédők szerint a Terv lépéseket tesz ebbe az irányba, de nem eleget. Tovább kell erősíteni ennek a gazdaságfejlesztési célnak a dominanciáját. Nem szabad olyan irányba fejleszteni a kis- és középvállalkozókat, hogy beszállítóivá váljanak a külföldi tőke tulajdonosok által birtokolt mamutcégeknek. Ez a folyamat növeli a gazdaság sérülékenységét, különösen olyan iparok esetén, amelyek nagyon kiszolgáltatottak a gazdasági válságok negatív hatásainak, és amelyek fenntarthatatlan fogyasztói szokásokra épülnek – mindkettőre példa az autóipar.
Az MTVSZ szerint a kormány a fejlesztéspolitikát ahhoz a tényhez kell igazítsa, hogy a társadalmi-gazdasági aktivitás már meghaladta Magyarország ökológiai eltartóképességét. Ezért csak olyan fejlesztések engedhetők meg, amelyek csökkentik a gazdaság anyag- és energiaigényét, a szennyező anyagok kibocsátását és a természetet károsító területhasználatot. A Terv kísérletet tesz a környezeti szempontok figyelembevételére, ám a részletesebb kifejtésnél a természetvédők gyengének látják a környezeti szempontok gyakorlati érvényesülését, éppen ezért rendkívül fontosnak tartják a Terv környezeti vizsgálatát, amely eddig elmaradt, bár a magyarországi és EU jogszabályok előírják a használatát.
Végül a természetvédők felhívták a figyelmet arra, hogy a jelenlegi magyar társadalomban a közbizalom gyenge, a szolidaritás foka alacsony. Ezért szükséges széleskörű, a közbizalmat és a társadalmi tőkét fejlesztő programokat elindítani. A Széchenyi Tervben egy intézkedéscsoportot kell létrehozni megfelelő forrásokkal az állampolgári részvétel, a helyi közösségek, a civil szektor fejlesztésére, különben nem valósulhat meg a kormányzat által célnak kitűzött nemzeti együttműködés sem.
Innen letölthető az MTVSZ véleményezését tartalmazó dokumentum
Magyar Természetvédők Szövetsége
A Magyar Természetvédők Szövetsége hazánk egyik legnagyobb környezetvédő hálózata, 110 tagszervezete által Magyarország minden megyéjében tevékenykedik. A Szövetség több mint 10 éve foglalkozik a fejlesztéspolitika kérdéseivel, tagja az EU alapok monitoring bizottságainak és aktívan részt vesz a területfejlesztési tanácsok munkájában is. Tapasztalataiból kiindulva 14 oldalas véleményt készített az Új Széchenyi Tervről, amelyet eljuttattak a gazdasági minisztériumba.