Atomerőmű fű alatt?

Atomenergia? Kösz nem!Budapest, 2009. március 17.: A magyar kormány megpróbálja felülírni az Országgyűlés energiapolitikai döntését az atomenergia kérdésében. A Parlament tavaly ugyanis pusztán arra szólította fel a kormányt, hogy „kezdje meg az atomerőművi kapacitásokra vonatkozó döntés-előkészítő munkát”. Most azonban ezt mellőzve – tisztességes tájékoztatás és döntés-előkészítő anyagok hiányában – a képviselők csak egy biankó csekket adhatnak a kormányzat kezébe, és szolgaian asszisztálhatnak egy egyelőre megalapozatlan giga atomerőmű beruházáshoz.


Március 18-án, 10 órakor a Parlament Gazdasági Bizottságának ülésén a kormány által benyújtott határozati javaslatról döntés fog születni: alkalmas-e a határozat általános vitára. Ha a Bizottság úgy dönt: igen alkalmas, akkor a dokumentum a Parlament elé kerül. A Parlament elvileg arról fog majd szavazni, megkezdődjön-e az új atomreaktorokat érintő  tevékenység.  Félő azonban, hogy a Parlamentet felhasználva maga a bővítés kap zöld utat! Mégpedig tisztességes tájékoztatás, előkészítő anyagok és a nyilvánosság bevonása nélkül!

A fenti egy lehetséges forgatókönyv, hogyan éri el a minden fronton aktív magyar atomlobbi, hogy úgy épüljön új atomreaktor Magyarországon, hogy közben semmilyen társadalmi egyeztetést nem folyik; félreértelmezve az atomtörvényt, gyakorlatilag a képviselőket és a nyilvánosságot elzárva a kellő információktól.

A határozati javaslat nem alkalmas arra, hogy az Országgyűlés tárgyalja azt, ezért az Energia Klub, a Greenpeace, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Védegylet levéllel fordult a Gazdasági bizottság tagjaihoz, hogy ne támogassák azt.

A főbb indokok:
- A javaslat félreértelmezi az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény vonatkozó szakaszát, hiszen nem ahhoz kéri az Országgyűlés hozzájárulását, mint amihez a törvény értelmében kellene.
-  A javaslat hivatkozik a releváns országgyűlési határozatra, ám az abban foglaltakat a kormány nem teljesítette. A javaslat nem mutatja be az elvégzett megalapozó munkát és nem tartalmazza a fenti határozat által megkövetelt részleteket sem.
- Ezen túlmenően a javaslat indoklását számos súlyos, tartalmi és egyéb hiányosság és hiba jellemzi.
További nagyon fontos kérdés, hogy kit hatalmaz fel a határozat annak végrehajtására? A magyar közigazgatást? Vagy a Magyar Villamos Műveket? Esetleg más szereplőket? És vajon miként értelmezi az „előkészítő tevékenységet”?