Génmanipuláció-mentes Magyarországot akciónap

2005.11.16.

Budapest, 2005. november 15.: Génmódosítás-mentes övezetek létrehozását szorgalmazza a Magyar Természetvédõk Szövetsége (MTVSZ). A Génmanipuláció-mentes Magyarország kampány budapesti akcióján öt méteres, vonalkóddal ellátott „génpiszkált” kukorica fogadta a járókelõket. A megmozdulással a természetvédõk fel kívánják hívni a figyelmet a génmódosítás veszélyeire, és aláírást gyûjtenek, hogy Budapest is legyen génmódosítás-mentes övezet.

Napról-napra újabb tudományos eredmények mutatják ki a génmódosítás veszélyeit. [1] A biotechnológiai cégek és az Egyesült Államok nyomására az Európai Bizottság - a tagállamok többsége akaratának ellenére – mégis újabb génmódosított növények engedélyezésével próbálkozik. Erre válaszul jött létre a Génmódosítás-mentes Európát mozgalom [2], amelynek keretében gazdák, fogyasztók, vállalkozók, közösségek, önkormányzatok és régiók nyilvánították területüket génmanipuláció-mentes övezetté. Mára már 25 ország több mint 4500 önkormányzata, 164 régiója csatlakozott a hálózathoz. A cél, hogy egész Európát génmanipuláció-mentes övezetté tegyük, s így alulról szervezõdve ellensúlyozzuk az Európai Bizottság antidemokratikus törekvéseit – fejtette ki Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédõk Szövetségének programvezetõje.

Magyarország az európai döntési folyamatban pozitív szerepet játszik, elutasítja a génmódosított növényeket, azonban a multinacionális biotechnológiai cégek hatalmas nyomást gyakorolnak a magyar döntéshozókra. Az MTVSZ kampánya azt is célozza, hogy ezt a veszélyt tudatosítsa a magyar közvéleményben, és ösztönözze õket, hogy álljanak ki a pozitív kormányzati törekvések mellett. Erre jó eszköz lehet a génmódosítás-mentes övezetek országos hálózata.

Hazánkban eddig mintegy harminc település (köztük Bicske, Esztergom, Hódmezõvásárhely, Marcali) és a Nyugat-Dunántúli régió nyilvánította területét génmódosítás-mentes övezetté. A kampány során szeretnénk, ha még több település, és újabb régiók szánnák el hasonló lépésre magukat, hogy biztosíthassuk az ország génmanipuláció-mentességét – fûzte hozzá Fidrich Róbert. Megemlítette, hogy Lengyelország tizenhat régiója közül már tizenhárom génmódosítás-mentes övezetté nyilvánította területét. Magyarországnak is követnie kéne a lengyel példát – szögezte le a programvezetõ.

Az egészségügyi és ökológiai kockázatok mérlegelése mellett hazánknak gazdasági érdeke is, hogy ne termesszünk génmódosított növényeket. Az európai fogyasztók túlnyomó többsége ugyanis elutasítja a génmódosított élelmiszereket, ezért csak akkor van esélyünk eladni a magyar mezõgazdasági termékeket az érzékeny európai piacon, ha garantálni tudjuk azok génmódosítás-mentességét. Ezért alapvetõ fontosságú, hogy megõrizzük Magyarország génmanipuláció-mentességérõl Európában kialakult képet. Ez a magyar mezõgazdaság versenyképességének kulcskérdése – tette hozzá Farkas István, a Magyar Természetvédõk Szövetségének ügyvezetõ elnöke.

További információ:

Benedikt Ildikó, MTVSZ, kommunikációs munkatárs – tel.: (1) 216-7297, mobil: (30) 2230-137
Fidrich Róbert, MTVSZ, programvezetõ - tel.: (1) 216-7297, mobil: (20) 378-6683

Jegyzetek:
[1] Idén júliusban egy brit kormányzati tanulmány kimutatta, hogy a génmódosított repcébõl kiszabadult gének keresztbeporzással génmódosított „szupergyomok” (vadrepce) létrejöttét eredményezték.
FoEE Biotech Mailout, 2005 november, pp 14-15, http://www.foeeurope.org/GMOs/publications/Biotech_November05.pdf
[2] http://www.gmofree-europe.org/