Encs

Kőtenger, Boldogkőújfalu
Péchy-Zichy kastély parkja, Boldogkőváralja
Kőtenger, Boldogkőújfalu
Földtani emlékeink sajnos kevésbé ismertek és elismertek, mint növénytani és állattani értékeink, holott számos érdekes és fontos földtani értékünk van, mint amilyen például a Boldogkőújfalu határában látható „kőtenger” is. Az 1977-óta helyi védelmet élvező terület a Nagy-Korsós hegy irányából érkező egykori andezit lávaár maradványa. A kihűlő lávatakaró megrepedezett, oszlopokra darabolódott, majd a repedések mentén feltörő gőzök és a külső erők pusztító hatása nyomán alakult ki a ma látható kőtenger. A kisebb és több mázsás tömbökből álló, részben a talajtakaróba temetett sziklamező, az andezit tömböket néhol teljesen beborító zuzmók színes telepei, a kőtuskók között feltörekvő növények impozáns látványa könnyen magával ragadja a látogatót.

Mit tehetünk a Kőtenger érdekében?

  • Invitáljunk barátainkat, ismerőseinket a kőtengerhez, ismertessük meg velük a természet eme különleges alkotását!
  • Közelítsük meg környezetbarát közlekedési eszközökkel (közösségi közlekedéssel, kerékpárral, gyalogszerrel) a sziklamezőt! Kerékpárunkat a terület szélén hagyhatjuk, a védett területen inkább gyalog közlekedjünk, hiszen így többet tapasztalhatunk a kőtenger látnivalóiból!
  • A területen kövessük a kijárt ösvényeket, semmiképpen se rakjunk tüzet, hulladékunkat vigyük el a hulladékgyűjtőkig!
  • Ne gyűjtsünk kőzetet, inkább fényképezzük le őket, így több ember is láthatja majd a sziklamező csodás formáit, az itt rejtező élővilágot!
Töltse le a Kőtengerről készült tablót vagy szórólapot!(tabló/szórólap)

Péchy-Zichy kastély parkja, Boldogkőváralja
Boldogkőváralja környéke a természetjárók és a kerékpáros turisták kedvelt kirándulóhelye. A település fölött magasodó várból a falu felé tekintve is láthatjuk az 1786-ban, barokk stílusban épült impozáns kastélyépületet és a hozzá kapcsolódó 6 hektáros, főként őshonos fafajokból kialakított kastélyparkot. Az 1977-ben helyi jelentőségű természetvédelmi területté nyilvánított, hangulatos tisztásokkal szabdalt és mesterséges tavacskával gazdagított parkban kellemes körsétát tehetünk a matuzsálemi korú magas kőrisek, hársak, korai juharok, fekete fenyők, tiszafák között. A hűs lombok alatt leülve gyönyörködhetünk a parkban élő és táplálkozó énekesmadarak hangjában és a fák között kergetőző mókusok látványában.

Mit tehetünk a kastélypark megőrzése érdekében?

  • Hívjuk el barátainkat, ismerőseinket a Hernád-völgyben meghúzódó kis településre, ismertessük meg velük a kastélykert természeti értékeit!
  • Környezetbarát közlekedési eszközökkel (közösségi közlekedéssel, kerékpárral, gyalogszerrel) felkeresve a parkot nem csak saját egészségünket szolgáljuk, de természeti környezetünket is védjük, miközben a zempléni táj szépségében is gyönyörködhetünk.
  • A parkban csendesen sétálva előbb-utóbb megpillanthatjuk az itt fészkelő és táplálkozó cinegéket, erdei pintyeket, zöldikéket, fekete– és énekes rigókat, légykapókat, fakopáncsokat, láthatjuk az ágak között pihenő erdei fülesbaglyokat.
  • Keressünk kapcsolatot civil szervezetekkel, csatlakozzunk a park kezelését szolgáló önkéntes akciókhoz (www.greenaction.hu)!
Töltse le a kastélyparkról készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)