Balmazújváros

Balmaz Kultúrtörténeti Park-Íjászpálya
Veres Péter Emlékpark
Balmaz Kultúrtörténeti Park-Íjászpálya, Balmazújváros
Az illegális szemétlerakóból átalakított kultúrtörténeti parkot és íjászpályát a Balmaz Hagyományőrző Íjászkör alakította ki. A parkban láthatunk táltos eszközökkel felszerelt vesszőkunyhót, nádból készült vasalót, veremházat, pákászkunyhót, jurtát és áldozófát is. Sőt, található itt egy biohistóriás kert is, melyben gyógy- és fűszernövényeket termesztenek, valamint virágföldet állítanak elő helyi komposztálással. A park képét tovább színesíti a 24 méter hosszú festmény, mely a honfoglalók mindennapjairól mesél.

Hogyan vehetünk részt a hagyományőrzésben?
  • Látogassuk meg ismerőseinkkel a Balmaz Kultúrtörténeti Parkot és Íjászpályát, mely kiválóan alkalmas családi programok, csapatépítő tréningek, osztálykirándulások helyszínéül! A park Balmazújvároson, a vasútállomástól 5 perces sétával érhető el a Sporttér utca 8. szám alatt.
  • Vegyünk részt a Balmaz Hagyományőrző Íjászkör foglalkozásain: kézművesség (fafaragás, nemezelés, bőrözés), természetismeret (terepmadarászat, botanika), ősi harci mesterségek (nyíl röptetés, csatacsillag dobás, ostor pattogtatás, botharc), gyógynövényismeret és régi ételek főzése!
  • Hívjuk el rendezvényekre az íjászkört: rendhagyó történelem órák, kézműves foglalkozások, környezetvédelmi-, természetismereti-, néprajzi előadások, íjászbemutatók, csatajelenetek, valamint a jurták és egyéb eszközök nemcsak színesítik a rendezvényeket, hanem segítenek megőrizni hagyományos kultúránkat, hasznos ősi tudásunkat!
Töltse le a Balmaz Kultúrtörténeti Parkról készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)

Veres Péter Emlékpark, Balmazújváros
A  Veres Péter Emlékpark a Tisza egykori nyugati ágának, a későbbi Kadarcs folyó néhai medrében helyezkedik el. Az ötvenes években elkezdődött feltöltés és fatelepítések után kialakult gondozatlan erdőt 2009-ben a Balmazújvárosi Környezetvédelmi Csoport (BaKCso) vette kezelése alá. A több kaszálórétet és a Belső-Magdolna ért is magába foglaló mozaikos, a város tüdejeként és zöld folyosóként is funkcionáló terület ma már természetvédelmi terület.
 
Mit tehetünk a Kadarcsért?
  • Ismerjük meg a Kadarcs folyó egykori területét! Az erdőben a Veres Péter Emlékút, változatos természetismereti tanösvények, odúpark, számos pihenőhely nyújt jó szabadidő eltöltési lehetőséget az idelátogatóknak.
  • Közelítsük meg az Emlékparkot környezetbarát közlekedési eszközökkel, ezzel is kímélve környezetünket (közösségi közlekedés, kerékpár, lovaglás, gyalogtúra)! Az Emlékpark területén lóval, kerékpárral és gyalogosan is lehet közlekedni az erre a célra kialakított mulccsal leszórt ösvényeken.
  • A BaKCso Egyesület megkeresésével szervezett túrákon vehetnek részt az idelátogatók. A védett parkban az Egyesület rendszeresen szervez hagyományápoló és környezetvédelmi programokat. Vegyen részt Ön is, és hívja el ismerőseit is e rendezvényekre, hiszen ezekkel a programokkal a helyi turizmus erősödik, újra megismerkedhetünk régi szokásainkkal, és újra magunkban érezhetjük a magyar emberek évezredes természet iránti szeretetét!
Töltse le a Veres Péter Emlékparkról készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)