Nagyecsed

Az Ecsedi-láp növényei
Az Ecsedi-láp maradványai
Az Ecsedi-láp növényei, Nagyecsed
Az Ecsedi-láp területén ma is élnek azok a növények, melyek egykor meghatározták és segítették az itt élő emberek mindennapjait. Bár az építkezéshez, eszköz- és szerszámkészítéshez, gyógyszerként és élelemként használt növények most is rendelkezésünkre állnak, sajnos nem élünk megfelelően az általuk nyújtott lehetőségekkel.

Ezek a természetes alapanyagok olcsók, folyamatosan újratermelődnek, és részei hagyományainknak. Mértékletes használatuk hozzájárulhat az Ecsedi-láp részleges helyreállásához, a térség természeti állapotának és arculatának javulásához is.

Mit tehetünk az Ecsedi-láp növényeinek hasznosításáért?
  • A művelésre alkalmatlan vizes területeket engedjük át a füzeknek, gyékénynek, nádnak, melyek alapanyagként szolgálhatnak különböző használati eszközök hagyományos készítéséhez. Termesztésüket akár üzletszerűen is végezhetjük.
  • A külterjes és a félig rideg állattartásnál alapvető takarmányt jelentenek a hínárnövények, valamint a nád és gyékény gyökerek. E takarmányok sertés és víziszárnyas (kacsa, liba) tartásnál jelentősen csökkentik a takarmányozásra fordított összeget.
  • A területen élő gyógy- és fűszernövények jó kiegészítői és segítői az egészséges életmódnak, hiszen sok mesterséges anyagot válthatunk ki használatukkal.
  • Az extenzív gyümölcstermesztés eredménye a vegyszermentes, olcsón előállított, finom és egészséges alma, szilva, körte, dió. Az ártéri gyümölcsösöknek nagy hagyománya van a térségben, termesszük és fogyasszuk e gyümölcsöket és a belőlük készült termékeket.
Töltse le az Ecsedi-láp növényeiről készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)


Az Ecsedi-láp maradványai, Nagyecsed
A Nyírség száraz homokbuckái és a Szamos folyó között elterülő Ecsedi-láp területéről az 1895-ben elkezdett lecsapolás teljesen eltüntette a több tízezer hektáros vízországot. A hajdani, páratlanul változatos élővilág visszaszorult az apró, szórványos foltokba. E maradvány területek élővilága a Szatmári-sík, a Nyírség és Kárpátalja élővilágának sajátságos keveréke, melyek megőrzése minden ember feladata.

Mit tehetünk az Ecsedi-láp maradvány területeinek megőrzéséért?
  • E területek vizes élőhelyek, művelésre alapvetően alkalmatlanok. Ezt száraz időszakokban is tartsuk észben, hiszen a víz bármikor visszatérhet. Inkább legeltetésre, nádvágásra, vesszőnyerésre használjuk őket, a természeti adottságokhoz alkalmazkodó gazdálkodási formákkal.
  • Ezek az élőhelyek a víz megtartásával hozzájárulnak a nyári szárazságok okozta aszálykárok enyhítéséhez. Ne akarjuk elvezetni a vizet, hanem tanuljunk meg a természeti adottságokhoz alkalmazkodva gazdálkodni!
  • A természeti területek megközelítése gyalog, kerékpárral és lóval egyszerű, és egészséges mozgással is jár. A kis lápfoltok állat- és növény fajait azonban lehetőleg minél kevésbé zavarjuk kirándulásunk során.
  • E területek nagyságának növelése a térség lakóinak érdeke, hiszen pihenő, kiránduló, horgász helyek alakulnának ki, fellendítenék a turizmust, újraélesztenének számos hagyományos kézműves tevékenységet. Cselekedjünk e célért közösen!
Töltse le az Ecsedi-láp maradványairól készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)