A Magyar Természetvédők Szövetsége is csatlakozott ahhoz a fosszilis lobbisták elleni mai megmozduláshoz, amelyet Bakuban, az ENSZ klímacsúcson szerveztek reggel a plenáris termek bejáratánál, ahol ilyenkor emberek ezrei haladnak el. Az akció célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a fosszilis ipar káros befolyására az ENSZ klímatárgyalásain.
Bakuban több fosszilis tüzelőanyag-ipari lobbista van jelen, mint a leginkább klímaérzékeny országok összes delegáltja együttvéve, ami éles kritikákat váltott ki az iparág aránytalan befolyása miatt az ENSZ klímatárgyalásain.
A Magyar Természetvédők Szövetsége idézi, hogy a Kick Big Polluters Out (KBPO) koalíció legújabb jelentése szerint a bakui COP29 klímatárgyalásokra 1773 fosszilis tüzelőanyag-lobbista kapott belépést. Ez a szám nemcsak a legtöbb nemzet delegációjának létszámát haladja meg, hanem a tíz leginkább klímaérzékeny ország teljes delegációjának létszámát is, amely mindössze 1033 fő.
Az iparági befolyás aránytalansága különösen aggasztó, figyelembe véve, hogy a fosszilis tüzelőanyag-ipar jelentős szerepet játszik az éghajlati válság súlyosbításában. A fosszilis lobbisták jelenléte tovább rontja az éghajlati igazságosságért küzdő, frontvonalban lévő közösségek helyzetét, akiknek hangját rendszeresen elnyomják a tárgyalásokon.
A jelentés főbb megállapításai:
- A fosszilis tüzelőanyag-lobbisták létszáma meghaladja szinte minden ország delegációját, kivéve Azerbajdzsánt (2229 fő), Brazíliát (1914 fő) és Törökországot (1862 fő).
- A fosszilis tüzelőanyag-ipar képviselői jelentős részben szakmai szövetségek, például a Nemzetközi Kibocsátáskereskedelmi Szövetség (43 delegált, köztük a TotalEnergies és a Glencore képviselői) révén vettek részt a COP29-en.
- Számos ország – például Japán (Sumitomo), Kanada (Suncor, Tourmaline), az Egyesült Királyság (20 fosszilis lobbista) és Olaszország (Eni, Enel) – fosszilis ipari képviselőket is delegált hivatalos csapatának részeként.
A KBPO elemzése hangsúlyozza, hogy a fosszilis tüzelőanyag-ipar jelenléte évek óta hátráltatja az érdemi előrelépést az ENSZ klímatárgyalásain. Az iparág jelenléte és befolyása szöges ellentétben áll a COP29 deklarált céljaival, amelyek a fosszilis tüzelőanyagok kivezetését, a hamis megoldások elutasítását és az éghajlati finanszírozás előmozdítását célozzák.
A Kick Big Polluters Out (KBPO) koalíció és több más civil szervezet élesen kritizálta a fosszilis lobbi befolyását, hangsúlyozva, hogy az iparág szisztematikusan akadályozza a valódi klímaigazságosságot és késlelteti a fosszilis energia kivezetésére irányuló globális erőfeszítéseket.
Farkas Dorka, a Magyar Természetvédők Szövetsége COP29-en jelenlévő munkatársa szerint
"a fosszilis ipar állandó jelenléte nemcsak az érdemi előrelépést hátráltatja, de alapvetően aláássa az ENSZ klímatárgyalásainak hitelességét. A civil társadalom és a globális dél országai évek óta sürgetik az ENSZ-t, hogy világos összeférhetetlenségi szabályokat vezessen be, és biztosítsa, hogy a klímatárgyalások a valódi éghajlati igazságosságot szolgálják. Ezért is fontos, hogy civil szervezetek, köztük a Magyar Természetvédők Szövetsége, aktívan részt vegyenek az ilyen megmozdulásokban, és folyamatosan nyomást gyakoroljanak a döntéshozókra."
A Magyar Természetvédők Szövetsége részt vesz a COP29-en Bakuban a Climate Action Network Europe és a Friends of the Earth International nemzetközi delegációja részeként, hogy közvetlen módon tájékoztassa a magyar médiát és a lakosságot a COP29 történéseiről, illetve hallassa a magyar civilek hangját a COP29 tárgyalási során.
Az MTVSZ COP29 delegáltja:
Farkas Dorka
farkas.dorka@mtvsz.hu
Whatsapp +36 70 3268150