COP29 Félidő: A Magyar Természetvédők Szövetségének szemszögéből

COP29 Félidő: A Magyar Természetvédők Szövetségének szemszögéből

 

A COP29 klímacsúcs félidejéhez érve a helyzet aggasztó: az éghajlat-finanszírozási tárgyalások szinte mozdulatlanok, miközben a fosszilis tüzelőanyag lobbi fokozott jelenléte beárnyékolja az eseményt. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) helyszínen lévő munkatársa, Farkas Dorka az ott folyó tárgyalások alapján világít rá a kihívásokra.  

 

 

 

 

Megakadt tárgyalások és a fosszilis lobbi befolyása

A COP29 egyik kulcskérdése az Új Kollektív Számszerűsített Cél (NCQG) meghatározása, amelynek célja, hogy elegendő forrást biztosítsanak a fejlett országok a klímaváltozás által leginkább sújtott fejlődő országok számára. A tárgyalások során azonban az EU és más fejlett országok ellenállása miatt az előrelépés minimális. A támogatások helyett a finanszírozás jelentős részét hitelekre és magánszektorbeli befektetésekre alapoznák, amelyek a múltban már bizonyították hatástalanságukat, különösen az eladósodott fejlődő országok esetében.

Különösen aggasztó, hogy a fosszilis lobbi képviselői milyen jelentős szerepet játszanak a tárgyalásokon. A Kick Big Polluters Out koalíció kutatása szerint 1770 fosszilis lobbi képviselő volt jelen a COP29-en, közülük 181-en az európai országok delegációinak vagy üzleti szövetségeinek tagjaként.

„Az éghajlati válság elleni harcban nincs helye a fosszilis érdekek prioritásának” – hangsúlyozta Farkas Dorka - „ezek a képviselők nem az igazságos átmenetet szolgálják, hanem tovább mélyítik a válságot.”

 

A klímaválság nem tűr halogatást

A COP29 hétfői civil sajtókonferencia több felszólalója is sürgette az EU-t és más fejlett országokat, hogy tegyenek komolyabb lépéseket. Chiara Martinelli, a Climate Action Network (CAN) Europe igazgatója, élesen bírálta az EU tétlenségét, és arra szólította fel a vezetőket, hogy fogadjanak el konkrét politikai megoldásokat, amelyek támogatják a leginkább rászoruló közösségeket.

A CAN Europe tagjai egyetértettek abban, hogy a klímafinanszírozás és a mérséklési intézkedések nem állhatnak egymással szemben. „A kettő szorosan összefügg: a finanszírozásnak támogatnia kell a mérséklési erőfeszítéseket, míg a mérséklés szükséges ahhoz, hogy a finanszírozás elérje céljait” – emelte ki Martinelli.

A sajtótájékoztatón Mattias Söderberg, a DanChurchAid képviselője hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem nem pusztán számokról, hanem emberekről szól. Illetve kiemelte, hogy a tárgyalásoknak konkrét al-célokat kell meghatározniuk, hogy biztosítani lehessen a pénzügyi források megfelelő elosztását. Söderberg szerint az EU-nak megvan a potenciálja arra, hogy kulcsszerepet játsszon a célok megvalósításában, de ehhez egyértelműbb vállalásokra van szükség a finanszírozás összegét és módját illetően.

 

A COP29 második hete most dől el, és a Magyar Természetvédők Szövetsége továbbra is aktívan részt vesz a folyamatok nyomon követésében és a klímaváltozás által leginkább sújtott társadalmi csoportok érdekeinek képviseletében.

 

Bakuban jelenlévő kollégánk:

Farkas Dorka

kommunikációs munkatárs

E-mail: farkas.dorka@mtvsz.hu

WhatsApp: +36 70 326 8150