Látható energiaközösségek workshop beszámoló

Látható energiaközösségek workshop beszámoló

A workshop tematikájáról, eredményeiről

A résztvevők visszajelzése

A workshop résztvevőiről

Az MTVSZ a workshopra a két, jelenleg is futó energiaközösség mintaprojekt pályázat nyerteseit, az Energiaügyi Minisztérium, a Magyar Energetikai és Közmű-szolgáltatási Hivatal képviselőit, az egyetemes szolgáltató és a villamosenergia-hálózat üzemeltetőit, illetve a Főváros egy nemzetközi projektjének képviselőit invitálták meg. A résztvevők először a grafikus elemek segítségével “fölrajzolták” a saját energiaközösség mintaprojektjük szereplőit és egymás közti viszonyait, majd beazonosították azt a tényezőt, ami miatt véleményük szerint elakadt a projekt. A kávészünet után a résztvevők közösen áttekintették az immár látható energiaközösségeket és azok problémáit, és a jelenlegi törvényi és üzletszabályzati lehetőségek ismeretében együtt próbálták áthidalni az elakadásokat.

 

A két energiaközösség mintaprojekt pályázatának jelenlegi állásáról

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), valamint a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség (NFFKÜ) által gondozott energiaközösség mintaprojekt pályázatokon 21 energiaközösség ötlet nyert támogatást, ám 2021-es indulás óta a megvalósítás különböző fokain elakadtak. Jelenleg mindössze hat regisztrált energiaközösség létezik, ám 14 projektet idén december 31-én le kell zárni. A workshopon résztvevő közösségek képviselői egyöntetűen azon a véleményen voltak, hogy ezek a grafikus elemek, illetve a közös gondolkodás tovább viszi őket a sikeres projektzárás felé.

 

Az energiaközösségek elindulását és működését segítő támogató keret jelenlegi készültségéről

Az energiaközösségek tevékenységeit és működési kereteit a Villamos energia törvény részletezi, ám még mindig nem alakult ki, milyen támogató keret segíti a létrejöttüket és a működésüket. Egyablakos központi ügyintézésre még nincs lehetőség, jelenleg a Közösségi energia Tudástér nyújt segítséget az energiaközösségeknek és közösségi energia kezdeményezéseknek az elindulásban, üzleti modell elkészítésében és a tagtoborzásban, míg a RENOPont az energiahatékonysági beavatkozások megtervezésében és kivitelezésben ad támpontokat, jelenleg még elsősorban magánszemélyek számára. A kialakulatlan támogatások mellett az energiaközösségek létrejöttét az is fékezi, hogy a világpolitikai gazdasági változásokat követve folyamatosan változik, ezáltal bizonytalan a jogi környezet.

 

A grafikus elemek készítésének céljáról és további felhasználási lehetőségeiről az MTVSZ jelenleg is futó hazai és nemzetközi energiaközösségi projektjeiben

Az MTVSZ több mint egy évtizede foglalkozik a közösségi energia kezdeményezések és energiaközösségek hazai meghonosításán. Mivel tagja az európai Community Power Coalition-nek, a Föld Barátai Európa hálózatnak, ezért az energiaközösségek európai térhódításának kezdete óta figyeli a nemzetközi folyamatokat, és próbálja becsatornázni annak eredményeit a hazai gyakorlatba.

Az energiaközösségek elterjedéséért és népszerűsítéséért is dolgozó MTVSZ-ben tavasszal, egy társasházi villamosenergia-megosztással kapcsolatos workshop után merült fel az igény, hogy szükség lenne egy grafikus eszközkészletre, amellyel láttatni lehet az energiaközösségek működésének különböző rétegeit: hogyan áramlik a villamos energia és az adat a tagok, valamint a villamosenergia-hálózat különböző szereplői között, illetve ki kivel áll szerződésben. Az MTVSZ közösségi energia szakértője, Kovács Bence útmutatásai alapján összeállított készlettel azonban nem csak a jelenlegi energiaközösség mintaprojekteket lehet úgymond “föltenni a térképre”, hanem felhasználásra kerülnek majd az MTVSZ jövőbeni szemléletformáló és érzékenyítő képzésein, illetve nemzetközi projektjeiben is.  A 9 nemzetközi szervezet által megvalósuló DECA – Danube Energy Community Accelerator – projekt is gazdagodik az eszköztárral, e projekt során ugyanis a résztvevő szervezetek képzési anyagokat fejlesztenek a Duna-régióban létrejövő energiaközösségek számára. A Visegrádi 4-ek országaiban futó COMMENCE projektben pedig, ahol az energiaközösségek népszerűsítése és elterjesztése áll a középpontban, szintén hasznos szemléltető eszköz lehet ezekből a grafikai elemekből.

Energiaközösség mintaprojektje a Közösségi Energia Szolgáltató nonprofit Kft idén ősszel kezdi meg első napelemtelepítését a budapesti Jurányi Házon.

 

Kollégánk szívesen áll rendelkezésetekre további információval: 

Szalkai-Lőrincz Ágnes - szalkai.lorincz.agnes@mtvsz.hu 

Magyar Természetvédők Szövetsége 

+36-20-9458976 

 

Figyelmbe ajánljuk tematikus oldalunkat is: https://tudaster.kozenergia.hu/