Szolnok

Ságvári körúti molnárfecske-telep
Széchenyi Ökoturisztikai Parkerdő
A Tisza és Zagyva folyók hullámtere
Ságvári körúti molnárfecske-telep, Szolnok
1980-ban helyezték védelem alá az ország egyik legnagyobb molnárfecske-telepét, mely Szolnok városközpontjában a Ságvári körúton található. A régebbi építésű belvárosi házak erkélyei alá molnárfecskék ezrei építették fel fészkeiket, mely így Szolnok városának egyik legjelentősebb természeti értékévé, az épített környezet és a természet együttélésének szép példájává vált.

Mit tehetünk a Ságvári körút molnárfecske-telepének megőrzéséért?
  • Szolnok e részén egykor huszárlaktanya állt, s a lovakra érkező legyek vonzották ide a fecskéket, akik a közelben építették meg fészkeiket. Ez a jelenség tovább öröklődött, pedig se ló, sem istálló nincs régóta. A fecskék a háromemeletes házak erkélyei alatt találtak védelmet, a Zagyva hullámterében bőven találnak agyagot, s a táplálékhoz is könnyű hozzájutni. Legyünk büszkék erre az értékre, emeljük fel szavunkat a káros tevékenységek ellen, s támogassuk a jó kezdeményezéseket!
  • Legyünk türelmesek fecskéinkkel, ne zavarjuk őket költési időszakban, helyezzünk fecskepelenkát fészkeik alá, létesítsünk sárgyűjtő helyeket fészkelőhelyeik közelében!
  • Hívjuk el barátainkat és ismerőseinket a fecsketelep megtekintésére és tanulmányozására! A madarak viselkedését távcsővel figyelhetjük meg legjobban, így nem zavarjuk őket a táplálkozásban és utódaik felnevelésében sem. Óvjuk-védjük fészkeiket, valamint a közeli Zagyva hullámterében a táplálkozó területeiket!
Töltse le a Ságvári úti fecsketelepről készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)

Széchenyi Ökoturisztikai Parkerdő, Szolnok
Szolnok szélén található a Széchenyi Ökoturisztikai Parkerdő, mely szeretettel várja a látogatókat. A jellegzetes alföldi táj és a változatos élőhelyek kiváló lehetőségeket biztosítanak a természet személyes megtapasztalására, az erdővel és az erdész szakmával való közvetlen találkozásra.

Mit tehetünk a Széchenyi Ökoturisztikai Parkerdő megőrzéséért?
  • Hívjuk barátainkat és családtagjainkat az erdőbe: sétára, kerékpározásra, lovaglásra, sportolásra és családi programokra is egyaránt alkalmas a parkerdő! A tájékoztató táblák segítenek az erdei élet megismerésében, a sétaúton pihenőhelyek és hazánk egyik legnagyobb területű fából épített játszótere várja a kirándulókat. Vegyük igénybe az Erdei Művelődési Ház Erdészeti Erdei Iskolát és tegyünk egy kitérőt a Vadasparkba is!
  • Közelítsük meg gyalog, kerékpárral vagy busszal az erdőt! A parkerdőben csendben közlekedjünk, maradjunk a kijelölt ösvényeken, tartsuk be a tűzgyújtással kapcsolatos szabályokat, hulladékunkat vigyük el a hulladékgyűjtőkig!
  • Lakóhelyünkön ültessünk őshonos fákat és fasorokat, támogassuk az erdőtelepítéseket! Vásároljunk a helyi erdészettől származó faanyagot és termékeket (fűtés, építkezés, lakberendezés, dísztárgyak céljából)! Segítsük ezzel is egy zöldebb vidék kialakulását, a helyben élő emberek megélhetését, a szállítási távolságok csökkentése által a kisebb környezeti terhelést!
Töltse le a Parkerdőről készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)

A Tisza és Zagyva folyók hullámtere, Szolnok
A Tisza és Zagyva folyók hullámterének értékesebb élőhelyei a város feletti részen találhatók: a kiemelkedő természeti értéket képviselő holtágak és ártéri erdők gazdag növény és állatvilága mellett a folyómeder agyagos, szakadó partfalaiban lévő kiterjedt tiszavirágtelepek nemzetközi szinten is ritka kincsek.

Mit tehetünk a Tisza és a Zagyva folyók élővilágának megőrzéséért?
  • Az árvízvédelmi töltések kerékpártúrázásra kiválóan alkalmasak. Közelítsük meg gyalog, kerékpárral vagy busszal a folyókat, ezzel is kímélve a környezetet! Vízitúrázzunk, kiránduljunk, piknikezzünk bátran a folyókon és hullámterükben, miközben szemléljük és óvjuk a természeti értéket is!
  • A tiszavirág násztáncát június második felében, az esti órákban csodálhatjuk meg a szolnoki Tisza-parti sétányon vagy a dobai vízparton. Figyelmeztessük ismerőseinket arra, hogy horgászataikhoz ne használják a védett tiszavirág-lárvákat, és óvják vízpartjaink tisztaságát!
  • Vásároljunk étkezési célra helyben fogott halakat, valamint a helyi erdészettől származó faanyagot és termékeket (fűtés, építkezés, lakberendezés, dísztárgyak céljábó)! Lakóhelyünkön is ültessünk őshonos fákat és fasorokat, támogassuk az erdőtelepítéseket!
 
Támogassuk a jó kezdeményezéseket, és emeljük fel szavunkat a káros tevékenységek ellen! Keressünk kapcsolatot a helyi civil szervezetekkel, csatlakozzunk az élőhelyek megóvását szolgáló önkéntes akciókhoz!

Töltse le a Tisza-Zagyva ártérről készült tablót vagy szórólapot! (tabló/szórólap)