Elsőfokon engedélyt kapott a Békés vármegyei Sarkad térségében tavaly óta működő palagázkitermelés nagyléptékű bővítése az illetékes Kormányhivataltól. A Magyar Természetvédők Szövetsége fellebbezésben követeli a Kormányhivatal döntésének megsemmisítését. A Corvinus-projekt keretében zajló beruházás a helyi gazdálkodásra és környezetre ártalmas lesz, a bővítésére kiadott engedély és az eljárás folyamata is problémás volt.
Megalapozatlannak tartja a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) a Békés Vármegyei Kormányhivatal által kiadott engedélyt a Sarkad környéki palagázkitermelés bővítésére, ezért a döntés megsemmisítését követeli a benyújtott fellebbezésében.
A Kormányhivatal a 2024 karácsonyára kiadott engedéllyel olyan fosszilis tevékenységet is jóváhagyott, amelynek hatásait nem is vizsgálta. Az MTVSZ a fellebbezésben rámutat, hogy a környezeti hatásokat csak a Sarkad-Nyékpuszta gázfeldolgozó üzem kapacitásának 4-szeres bővítésére vizsgálta át az engedély. Az ehhez szükséges gázt biztosító palagázmezőn folyó kitermelés felpörgetésével pedig nem foglalkozik érdemben. A 4-5 kilométer mélyen található palagáz rétegrepesztéses felszínre hozásával kapcsolatban olyan alapvető elemzések hiányoznak, mint az akár több tucat gázkút összesített hatásai, teljes vízfogyasztása, továbbá a szén-dioxid és metánkibocsátások.
Hiába van szó aszály sújtotta alföldi mezőgazdasági térségről és vízigényes, klímaváltozást fokozó fosszilis beruházásról, mindez nem volt elég ahhoz, hogy a Kormányhivatal elvárja a klímavédelmi szempontok átfogó vizsgálatát. Hiányzik a palagáz-projekt teljes üvegházhatású gázkibocsátásának bemutatása, beleértve a kitermelt földgáz és kőolaj későbbi elégetésekor keletkező kibocsátásokat is. A projekt rontja a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás lehetőségeit is, azok kezelését nem írja elő. Eközben Békésben 2024 végén 15-20 cm csapadék hiányzott, a kukoricánál és a napraforgónál is jelentősebb terméskiesés mutatkozott.
"Elfogadhatatlan, hogy engedélyt, sőt bővítési engedélyt kaphat a fokozódó éghajlati válság közepén 2025-ben egy olyan fosszilis beruházás, amely semmibe veszi az általa előidézett kibocsátásokat. Továbbra sem ismert, hogy összességében mennyi édesvizet használ a projekt, milyen mértékben terheli az aszályos Alföld apadó vízkészletét, a helyi lakosság és élelmiszer-termelés vízellátását. A palagáz-kitermeléshez 4-5 km mélyen megfúrt, tízmillió éve keletkezett kőzetrétegek nem ismernek országhatárokat. A hatásvizsgálat és az engedély nem vizsgálta a magyar-román határtól bő 10 km-re található projekt határon átnyúló hatásait sem. Az engedély alkalmatlan arra, hogy a lakosságot, gazdákat érintő veszélyeket, káros hatásokat elhárítsa.” - mondta Galambos Eszter, az MTVSZ energia programfelelőse.
"A Magyar Természetvédők Szövetsége sürgeti a Környezetvédelmi hatósági ügyekért felelős helyettes államtitkárt, hogy semmisítse meg a kiadott békési palagáz-engedélyt. A projekt újraértékelése során a Kormány által vállalt hazai klímacéloknak megfelelően biztosítsa az éghajlatvédelmi szempontok elsődlegességét: a kibocsátáscsökkentést és az alkalmazkodás elősegítését.” - mondta Botár Alexa, az MTVSZ éghajlat és energia programigazgatója.
A Corvinus-projekt eddigi bányahatósági döntéseit kérte el az MTVSZ közérdekű adatigénylés keretében a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságától. Az SZTFH minden adatigénylést elutasított, indokolás megadása nélkül. Ezért az MTVSZ keresetet nyújtott be a Fővárosi Törvényszékhez, amely január 22-én hirdet ítéletet az ügyben.
Az MTVSZ a Corvinus-projekt kezdete óta figyelmeztet a lehetséges következményekre, és szorgalmazza, hogy a projekt folytatásáról csak a környezeti hatások teljeskörű vizsgálatát követően, az érintettek bevonásával döntsenek. A rétegrepesztéses gázkitermelést annak veszélyei miatt ugyanis több európai országban és régióban korlátozták vagy betiltották, a szomszédos országok közül Szlovéniában és Ausztriában, de ugyanígy Bulgáriában is. A palagázkitermelés veszélyei ellenére csak a beruházás egyes elemeire végeztek környezeti hatásvizsgálatot, ráadásul erre is csak másfél évvel az első gázkutak beindítása után, 2024-ben került sor. A 2024 novemberi írásbeli közmeghallgatásra beküldött MTVSZ vélemény itt olvasható.
Magyar Természetvédők Szövetsége 2010 óta foglalkozik palagáz ügyekkel. A Corvinus-projekttel kapcsolatos engedélyezési eljárásokat a kezdetek óta (2021-2022) nyomon követi, ügyfélként részt vesz azok véleményezésében.