A Magyar Természetvédők Szövetsége elindította online petícióját a közösségi energia-forradalomért, amellyel a párizsi ENSZ klímacsúcsra készülő hazai és nemzetközi döntéshozóktól a jelenleginél nagyobb elkötelezettséget követelnek.
A petícióhoz világszerte lehet csatlakozni: eddig már több mint 6900 fő követelt a petíción keresztül igazságot az éghajlatváltozás által érintett lakosoknak. Kérték a fosszilis energiák kivezetését, továbbá támogatást a közösségi, energiatakarékos és megújuló energia kezdeményezéseknek. A Föld Barátai zöldszervezet hálózat november végén összesíti a petíciót és átadja a döntéshozóknak a párizsi klímacsúcson.
Világszerte egyre több lakos és közösség hallatja szavát és vezető szerepet vállal az energia-forradalomban energiatudatos életmódjával, háztartásával, településével, erre jó példák:
-a közösségi energia projektek (1),
-a Föld Barátai virtuális üzenőfala (2),
-a fejlődő országok társadalmi szervezeteinek ún. Népek Klíma Tesztje kezdeményezése (3),
-az Alternatíva-falvak (4),
-vagy amikor 886 holland lakos pert nyert kormányával szemben, kötelezve azt nagyobb kibocsátás-csökkentési vállalásokra.(5)
A lakosok, közösségek jóval többet tettek eddig a közösségi energia-forradalomért, előrébb járnak, mint kormányaik, döntéshozóik. Közben pont ők kénytelenek megfizetni az éghajlatváltozás hatásai és a kormányok klímavédelmi látszat-cselekvései kárát, valamint egyre több az éghajlati menekült is. Fel kell gyorsítanunk az átmenetet az alacsony energiafogyasztású, megújuló energián alapuló gazdaságba, ezért hívjuk fel a fejlett országok kormányait és döntéshozóit a probléma méretével arányos cselekvésre, vállalásokra - mondta Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége éghajlat-energia programvezetője.
Az éghajlatvédelmi cselekvés azonban sok esetben tévútra megy azáltal, hogy a döntéshozók inkább a fosszilis- és atomlobbi szavára hallgatnak és ezeket a tévutakat támogatják. Ez látható volt az elmúlt évekbeli klímacsúcsokon, az idei párizsi klímacsúcsot előkészítő találkozókon és a G7 tárgyalásokon is.
A petíció elérhető: https://mtvsz.hu/peticiok
Jegyzetek:
(1) https://mtvsz.hu/kozossegi_energia
(2) http://wearetheenergyrevolution.org/
(3) http://peoplestestonclimate.org/
(4) https://alternatiba.eu/en/
A petíció a Magyar Természetvédők Szövetsége klíma-fejlesztés programjának része, további információ a programról: https://mtvsz.hu/parizs_fele