Szakmai szervezetek üzenete az energia tanácsülésre: a valódi energiaátmenet és a gazdasági-társadalmi versenyképesség egymást erősítik

Szakmai szervezetek üzenete az energia tanácsülésre: a valódi energiaátmenet és a gazdasági-társadalmi versenyképesség egymást erősítik

A keddi budapesti informális Uniós energia tanácsülés témáiban a miniszterek számos iránymutatást kaptak szakmai szervezetektől: az MTVSZ és a CAN Europe (Európai Éghajlatvédelmi Akcióhálózat) által a fővárosban szervezett európai szakpolitikai konferencia egyik fő üzenete, hogy a valódi energiaátmenet, azaz a fosszilis-függő gazdaság ütemes átalakítása energiatakarékossá, energiahatékonnyá és megújuló energia-alapúvá, gazdaságilag és társadalmilag is előnyös, élhetőbbé és versenyképesebbé teszi a tagállamokat.

A CAN Europe levele pedig a felülvizsgált nemzeti energia- és klímatervek erősítésére, az áramhálózat és a helyi, megújuló alapú hűtés-fűtés energiaátmenet-gyorsító fejlesztéseire hívta fel a figyelmet.

Az energiaügyi miniszterek most olyan kulcsfontosságú témákat vitatnak meg, mint a 2030-ig szóló nemzeti energia- és klímatervek (NEKT) és az EU-s energiapolitikai keret végrehajtása (Irány az 55% energiaügyi részei), a rugalmas és integrált villamosenergia-rendszer és a fenntartható fűtési- hűtési technológiák, köztük a földhő.

A magyar EU Tanács Elnökségi programban szerepel, hogy az energiaátmenetet csak úgy lehet elérni, ha az állampolgárok támogatják azt. Emellett az Elnökség a NEKT ill. végrehajtása kapcsán meg akarja hallgatni az állampolgárok és más érintettek véleményét.

“Hallgassák meg közérdekű üzenetünk: a szakpolitikákat és intézkedéseket előrevivő oldalról kell megközelíteni a vitában. A társadalmilag méltányos energiaátmenet jobb elősegítése oldaláról és a fosszilis-függőség ütemesebb csökkentése és ezzel az energiabiztonság és versenyképesség növelése szempontjából. Csak így lehet e terveket sikeresen és eredményesen végrehajtani, a lakosság és a vállalkozások számára kiszámítható kereteket biztosítani, ugyanakkor a zsákutcákat és visszalépéseket elkerülni a fosszilis energiafüggéstől mentes, társadalmilag igazságos és élhető Európai Unió felé vezető úton.” – mondta Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége éghajlatvédelem és energia programigazgatója.

A CAN Europe levelében pedig hasonló szempontból ezekre hívja fel a miniszterek figyelmét: a 2030-ig szóló nemzeti energia- és klímatervek (NEKT) ambícióhiányának kezelése (pl. energiahatékonyság és megújuló energia terén) és a fosszilis támogatások mielőbbi kivezetése; a gazdasági és társadalmi versenyképességet támogató, ugyanakkor a környezetet nem károsító és a lakosságot nem terhelő, összekapcsolt és rugalmas villamosenergia-rendszer fejlesztések, továbbá a hűtés-fűtés helyi megújuló energia alapokra helyezése.

Az MTVSZ és a CAN Europe által EUKI pályázat keretében, június 25-én Budapesten szervezett “Advancing the EU Climate&Energy Policy Agenda in the context of the Hungarian EU Council Presidency” európai szakpolitikai konferencia anyagai itt:

https://mtvsz.hu/en/news/2024/07/25june2024-advancing-the-eu-climate-energy-policy-agenda-in-the-context-of-the-hungarian-eucouncil-presidency

Az MTVSZ 10 energiátmeneti pontja a magyar Nemzeti Energia és Klímaterv véglegesítéséhez (a  felülvizsgált, végleges NEKT még nem lett benyújtva az Európai Bizottsághoz): https://mtvsz.hu/hirek/2024/05/az-mtvsz-valodi-zoldenergia-konzultacios-10-pontja-a-klimaterv-veglegesitesehez

A CAN Europe levele az energiaügyi minisztereknek:

https://caneurope.org/letter-to-european-ministers-for-energy-ahead-of-informal-energy-council/