A PER - egyetemistáknak szóló interaktív foglalkozás sorozat

A PER - egyetemistáknak szóló interaktív foglalkozás sorozat

A Magyar Természetvédők Szövetsége a 2023/2024-es tanév második felében országszerte megkezdte egyetemistáknak szóló „A PER” címmel interaktív, klímaperekkel kapcsolatos foglalkozás sorozatát. A programban 7 intézmény vett részt, ahol összesen 9 foglalkozást tartottunk 132 egyetemista számára. 

A program két részből állt – egy előadásból és egy szituációs játékból. A foglalkozások során az aktív részvételt interaktív tanulási módszerekkel segítettük elő. A résztvevők környezetpolitikával kapcsolatos tudását és tudatosságát a nemzetközi és hazai klímapolitikai célok ismertetésén keresztül növeltük kitérve arra, hogy milyen eszközök állnak rendelkezésünkre, ha a döntéshozók által alkotott stratégiák és szabályozások nem valósulnak meg és veszélyeztetik a tiszta és egészséges környezethez való jogainkat. Ezt követően szemléletes példákon keresztül éghajlatvédelemmel kapcsolatos peres ügyeket vizsgáltunk meg, mint lehetséges cselekvési módokat, amellyel ösztönözhetjük a döntéshozókat valós megoldások kidolgozására és végrehajtására. A résztvevők ezeken a példákon keresztül egy összetettebb képet és megértést kaptak az éghajlatvédelemmel kapcsolatos peres eljárásokról.

A foglalkozás második felében egy klímapert modelleztünk, ami illeszkedik a magyar jogi eljárásokhoz. A téma középpontjában a klímaválsággal szembeni elkötelezesség hiánya állt. A résztvevők különböző szereplők bőrébe bújva, mint például a fiatalok, a környezetvédők, a döntéshozók, vállalatok ismertették és képviselték állásponjatikat. A szituációs játék a résztvevő fiatalokat a kritikai gondolkodásra és a helyi problémák feltérképezésére, megismerésére ösztönözte, valamint az azokkal szemben való fellépésre és aktív szerepvállalás lehetőségeire.

A foglalkozást reflexióval zártuk, melyben összefoglaltuk a korábban elhangzott legfőbb érveket és megvitattuk, milyen irányba érdemes fejlődnie a hazai környezetpolitikának az éghajlatváltozás következményeinek mérséklése érdekében.