EU-USA szabadkereskedelmi tárgyalások: az Európai Parlament cserbenhagyta a polgárokat

EU-USA szabadkereskedelmi tárgyalások: az Európai Parlament cserbenhagyta a polgárokat

Brüsszel-Budapest, 2015. július 8.: Az Európai Parlament a mai napon megszavazott határozatban támogatta az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi tárgyalások folytatását. A természetvédők szerint ezzel a döntéssel a parlament cserbenhagyta az európai állampolgárokat, és a tőkeérdekeket előbbre helyezte az emberek és a környezet védelménél.


A mai napon elfogadott határozat [1] egyedülálló lehetőséget biztosított volna az Európai Parlament számára, hogy érdemben befolyásolja az EU és az Egyesült Államok között folyó transzatlanti szabadkereskedelmi tárgyalásokat (TTIP). A szavazás eredménye visszalépés az állampolgárok, a környezet és a demokrácia szemszögéből – reagált a döntésre a Magyar Természetvédők Szövetsége.

„Az európai emberek jogosan aggódnak a TTIP által a környezetre, az élelmünkre, egészségünkre és a szociális vívmányainkra jelentett fenyegetések miatt. Az emberek arra számítottak, hogy az Európai Parlament határozottan kiáll a TTIP ellen, de a képviselők az óriáscégek oldalára álltak, és a tárgyalások támogatásával veszélybe sodorják a demokráciát” – jelentette ki Fidrich Róbert, Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetője. – „Az európai parlament olyan veszélyes javaslatokat is támogatott, amelyekkel a TTIP különleges előjogokkal ruházza fel a külföldi befektetőket, valamint gyengítené a környezeti- és élelmiszerbiztonsági normákat.”

A „trójai” egyezmény elleni erős lakossági tiltakozás figyelmen kívül hagyása csak tovább erősíti a TTIP-vel szembeni ellenállást – tette hozzá Fidrich Róbert.

Az elmúlt hetekben az határozat vitatott részeivel kapcsolatban az európai parlamentben tapasztalt belső harcok is transzatlanti kereskedelmi tárgyalásokkal szembeni egyre erősödő lakossági tiltakozást tükrözik. A múlt héten több mint ötven neves hazai közéleti személy szólította fel a TTIP elutasítására a döntéshozókat. [2] A Stop TTIP európai polgári kezdeményezést pedig már több mint 2,3 millió európai polgár írta alá, köztük 16 ezren Magyarországról. [3]

A legfőbb probléma, hogy az európai képviselők többek között nem léptek fel azért, hogy a „befektető-állam vitarendezési mechanizmus” (ISDS) ne legyen része a tárgyalásoknak. Az elfogadott szöveg zöld utat ad annak, hogy a multinacionális cégek beperelhessék az országokat annak ellenére, hogy az európai lakosság egyértelműen ellenzi ezt. [4]


Jegyzetek

[1] http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=REPORT&reference=A8-2015-0175&language=EN
[2] https://mtvsz.hu/tobb_mint_otven_neves_kozeleti_szemely_a_ttip_ellen

[3] https://stop-ttip.org/alairas

[4] Az Európai Bizottság által tavaly az ISDS ügyében kezdeményezett társadalmi konzultáció során 150 ezer európai polgár mondott véleményt, és 97%-uk egyértelműen nemet mondott az ISDS-re!