2013. november 6-án az Európai Bizottság biztosainak kollégiuma tárgyal arról a javaslatról, hogy a Bizottság beterjessze-e a tagállamok minisztereiből álló Tanács elé a Pionieer által kifejlesztett 1507-es génmódosított kukorica fajtacsoport köztermesztési engedélykérelmét.
Az 1507 nevű GM-kukorica a Bt-toxin néven ismert rovarölő hatású mérget termel, továbbá génmódosítással a glüfozinát gyomirtó szerrel szemben is ellenállóvá tették. Az EU jogszabályai szerint mindkét tulajdonság miatt hatásvizsgálat elvégzésére van szükség. Ugyanakkor az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) még nem végezte el a gyomirtószer-tűrő tulajdonsággal kapcsolatban szükséges hatásvizsgálatot, ami egyértelműen ellentétes az EU jogi előírásaival. Az ESFA továbbá megállapította, hogy a kukorica által termelt Bt-toxin káros lehet egyes lepkefajokra [1], és további beporzókra is hatással lehet, például a méhekre.
Az európai fogyasztók többsége, jelentős számú fogyasztói szövetkezet és egyéb nagykereskedők következetesen elutasítják a génmódosított növényeket. Friss tanulmányok ismételten kétségbe vonják a génmódosított fajták állítólagos előnyeit: nem adnak magasabb hozamot, nem nyújtanak megoldást olyan mezőgazdasági problémákkal szemben, mint a talajpusztulás és a vízszennyezés.
A fenti érvek alapján az Európai Bizottságnak nincs más választása, mint hogy megtagadja ennek a génmódosított kukoricának az engedélykérelmét. Ezért arra kértük Andor László biztost, hogy a holnapi szavazáson ne szavazza meg a 1507-es génmódosított kukorica fajtacsoport termesztési engedélyét és győzze meg erről a Bizottság többi tagját is! - jelentette ki Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője.
A
génmódosított növényekre semmi szükség, s Európában senki nem kér belőlük. Még
az EU saját szakértői is azt mondják, hogy ez a génmódosított kukorica
károsítani fogja a lepkéket és a molyokat. Az EU és az Egyesült Államok között
idén elkezdett szabadkereskedelmi tárgyalások fényében a holnapi szavazás
tényleges próbája lesz annak, hogy a politikusaink kiállnak-e a környezetünk és
a fogyasztók védelméért vagy feláldozzák őket azért, hogy a multinacionális
cégek kedvében járjanak - tette hozzá Fidrich Róbert.
Jegyzetek: