A héten megrendezésre kerülő, Európai Unió vezetői találkozóján az észak-afrikai régióban történtekre reagálva az Európai Bizottság többek között a közbankok gazdasági szerepvállalását erősítené. A Közép-Kelet Európai Bankfigyelő Hálózat (Bankfigyelő) és hazai tagja a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) szerint azonban az átláthatatlan hitelezése miatt erősen támadott Európai Beruházási Bank (EIB) és a területen eddig nem tevékenykedő Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) nem alkalmas az átmenet elősegítésére.
Az EIB hitelezését régóta több fronton, erős kritikák érik. Láthatjuk, hogy 2002 óta több mint 10 milliárd eurót juttatott az észak-afrikai régióba, ám ez az összeg egyáltalán nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ehhez a bank ellenőrzéseinek hatékonytalansága is hozzájárul. Ez áttételesen hozzájárult az Egyiptomban kitört zavargások fő okához, a korrupcióhoz, így az átláthatóság igénye az eddigieknél sokkal erőteljesebben jelenik meg. Az EIB hiteleinek helyi lakosságra gyakorolt pozitív hatásainak elmaradása, valamint a vezetők és a helyi üzletemberek ügyei még egy stabil országban is komoly ellenérzést váltanának ki a közbankkal szemben. A Bankfigyelő szerint a pénzintézet nem lenne képes jelentősen javítani ilyen rövid idő alatt megszokott hitelezési tevékenységén.
Fazekas László, a Magyar Természetvédők Szövetségének fejlesztéspolitikai programfelelőse elmondta: „Az Európai Parlament nemrég szavazott az EIB, EU-n kívüli hitelezési tevékenységének meghosszabbításáról. Támogatása mellett rámutatott, hogy a banknak fontos előrelépnie az átláthatóság kérdéskörében, valamint a fejlesztéspolitikai célokhoz való hozzájárulások terén is. Amíg az EIB erre nem képes, azt kérjük a Bizottságtól, hogy ne kapjon a bank további forrásokat a jelenleg átalakulás alatt álló régió tekintetén, ehelyett fontosabb lenne a térség politikai színtéren történő átalakulásának támogatása.”
Az EIB hitelösszegének megemelése előtt át kell tekinteni a korábbi hiteleket, megvizsgálni voltak-e olyanok, amelyek nem teljesítették a hozzá fűzött reményeket és ennek okait meg kell szüntetni a további hitelezések során.
Az EBRD célja a közép és kelet európai, valamint a volt szovjet államok piacgazdaságba történő átmenetének segítése, a többpártrendszer kialakulása során. Az elmúlt 20 évben 30 országban végzett tevékenysége alatt azonban mindösszesen 1 (Csehország) került befizetői státuszba. Mivel a bank semmiféle tapasztalattal nem rendelkezik a mediterrán régióban, sőt nincs olyan nyilvánosan megismerhető anyaga sem, mely a szegénység felszámolásának alapelveit taglalja, nem valószínű, hogy jobban teljesítene, mint a volt szocialista országokban.
„Az EBRD által lefedett régióban 20 év után sem láthatóak a fenntarthatóság és a társadalmi egyenlőség jelei. A legtöbb országban megmaradt a szegénység és a tekintélyelvűség, miközben a gazdaság liberalizációját a pénzügyi válság vissza is vetette. Ez nehezen nevezhető sikeres időszaknak, mely megalapozhatná egy új környezetben való tevékenység elindítását, ráadásul egy olyan régióban, ahol különösen nagy a bizonytalanság, Egyiptomban jelenleg kormány sincs” - mondta a Bankfigyelő EBRD koordinátora Fidanka Bacheva-McGrath.