aaaaBudapest, 2010. november 16: Nonprofit kezdeményezés kívánja összefogni a civil szervezeteket a helyi és regionális területfejlesztési ügyekben való részvételi képesség erősítése érdekében. A 2009 eleje óta formálódó Zöld Régiók Hálózata elsősorban a fejlesztéspolitikában való társadalmi részvételre összpontosít azok környezetvédelmi vonatkozásai és hatásai okán. A Magyar Természetvédők Szövetsége által indított együttműködésben jelenleg mind a 7 régióból közel 150 civil szervezet vesz részt.
Általános probléma, hogy a hazai települési fejlesztések, beruházások menetébe nem látnak bele a kisebb civil szervezetek. Nincsenek tájékoztatva az országos, regionális és helyi fejlesztési döntéshozatali folyamatokról. Általában a folyamat legvégén, a beruházások megvalósulásakor tudnak csak fellépni, amikor már nagyon kevés lehetőség van a tervek érdemi változtatására.
A kezdeményezők meggyőződése, hogy az átláthatóság és az érintettek döntésekben való részvétele hozzájárul ahhoz, hogy a beruházások a valódi szükségleteket szolgálják, megfelelően integrálják a környezeti és társadalmi szempontokat, és ezen keresztül a fenntarthatóságot erősítsék. Ezért a Hálózat tagjai igyekeznek becsatornázni a környezetvédelmi civil érdekeket és a fenntarthatóság elveit és értékrendjét különböző testületek – így az Új Magyarország Fejlesztési Terv több operatív programjának monitoring bizottsága, az Országos Területfejlesztési és Környezetvédelmi Tanácsok, regionális területfejlesztési tanácsok és monitoring albizottságok – munkájába ezen testületek tagjaiként.
Az Európai Unió támogatásával megvalósuló Zöld Régiók Hálózata olyan országos lefedettségű rendszer, amely többek között szakmai konferenciák rendezésével, képzések, műhelyek szervezésével biztosítja partnerei számára a folyamatos tájékozódás és továbbképzés lehetőségét. A regionális koordinátorokon keresztül a régióközi tapasztalatcsere is biztosítva van.
„A Zöld Régiók Hálózata részt vett a 2007-2013-as Regionális Operatív Programok és ehhez kapcsolódó akciótervek, az Országos Fejlesztéspolitikai Koncepció és az Új Magyarország Fejlesztési Terv véleményezésében. Számos javaslatunk – úgy, mint a környezeti nevelés a nyugat-dunántúli régióban, természetvédelmi területek kezelése az észak alföldi régióban, fenntartható fogyasztás és termelés népszerűsítése a közép-magyarországi régióban, kerékpárutak fejlesztése a dél-dunántúli régióban – beépült a Regionális Operatív Programokba” – hangsúlyozta Dönsz-Kovács Teodóra, a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetője.
További információ:
http://zoldregiokhalozata.hu