Az Európai Beruházási Bank szemet huny a projektjeit megvalósító cégek adóelkerülései felett


Budapest, 2009. június 5.: Az Európai Beruházási Bank (EIB) és a világ számos off-shore adóparadicsomának összefonódására hívják fel a figyelmet civil szervezetek. A megkérdőjelezett EIB projektek milliós adóbevételektől fosztanak meg országokat, miközben az európai uniós adófizetők pénzéből valósulnak meg. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és partnere, a Közép-Kelet-Európai Bankfigyelő Hálózat a mai napon levélben fordult a Pénzügyminisztériumhoz és Erős Jánoshoz, a Magyar Beruházási Bank vezérigazgatójához, hogy többet tudjanak meg a témával kapcsolatos magyar álláspontról.


A civilek szerint kulcsfontosságú fejlesztési projektek folynak a déli féltekén, olyan cégek menedzselésében, amelyeket adóparadicsomokban, vagy pénzügyi off-shore központokban jegyeztek be. Ez milliós bevételtől fosztja meg a fejlődő országokat, korrupcióhoz és a pénzek felesleges kiáramlásához vezet, a lebonyolítási folyamatok átláthatatlanná válnak és megkérdőjelezhető a projektek elszámoltathatósága is.

Az Európai Unió a - házibankjának is hívott - EIB-n keresztül támogatja a legnagyobb és sokat vitatott bányászati, energetikai és gátépítési projektjeit. Ezek a támogatások azonban adóparadicsomokban bejegyzett közvetítőkön keresztül jutnak el a céljukhoz, melyek közül a következők a legismertebbek:

- A Bermudán bejegyzett WAPCo. részvénytársaság, mely a Nigériától Ghánáig húzódó Nyugat Afrikai gázvezetékek lefektetését finanszírozza -- az EIB 75 millió euróval támogatta 2006. decemberében.
- A szintén Bermudán bejegyzett Tenke Holding/Lundin Holding, mely társtulajdonosa a Tenke Fungureme réz/kobalt bánya projektnek a Kongói Köztársaságban -- az EIB előzetes támogatási ígéretet tett 100 millió euróig 2007. augusztusában.
- A Mopani Copper Mines részvénytársaság többségi tulajdonosa a Britt Virgin Szigeteken bejegyzett Carlisa Investments Corporation, mely a zambiai Mopani Rézbánya projektet finanszírozza -- az EIB 48 millió euróval támogatta 2005. februárban.
- A Bujugali vízerőmű beruházási projekt Ugandában, melyet a Bujugali Energy Limited finanszíroz, mely áttételesen szintén köthető a Kajmán Szigetekhez -- az EIB 2007. decemberében 136 millió amerikai dollárra bővítette a hitelkeretet ennél a projektnél.

Az adóparadicsomokra a pénzügyi válság is felhívta a figyelmet, amikor egyértelművé vált, hogy 1000 milliárd USD adó befizetését kerülték el projektfinanszírozó cégek. A Bankfigyelő hálózat a közelmúltban megkereste az EIB igazgatótanácsának elnökét, Philipe Maystadt urat, hogy tisztázza a bank adóparadicsomokban regisztrált, nagy projektekben érdekelt vállalatokkal való kapcsolatát. A szervezet a mai napig nem kapott választ, mert az EIB arra hivatkozik, hogy nem ad ki magán és banktitoknak minősített információkat.

Az adóparadicsomokban regisztrált vállalatok EIB általi támogatása éles ellentétben áll azzal az európai és amerikai vezetők által széleskörűen támogatott nézettel, amely szerint konkrét lépéseket kell tenni az adók elkerülésének ilyen formája ellen.

A tanulmány indítványozza, hogy az EIB 2009. június 9-én a következő éves közgyűlésén Luxemburgban tegyen javaslatot az ECOFIN-nek arra, hogy kizárhassa a támogatottak köréből azokat a vállalatokat, bankokat és pénzügyi közvetítőket, amelyek offshore pénzügyi központokat hoztak létre, vagy ezeken keresztül működnek.

Fazekas László, a Magyar Természetvédők Szövetsége koordinátora szerint: "Dominique Strauss Kahn, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója, Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök és Gordon Brown brit miniszterelnök mindannyian az adóparadicsomok ellen vannak. Az Egyesült Államok elnöke, Barack Obama elmondta, hogy azok, akik így működnek, kibújnak a társadalmi kötelezettségeik alól. Mégis úgy tűnik, hogy ha a nemzetközi megavállalatokról van szó, az EIB aktívan támogatja az adóparadicsomok használatát az Európai Unió adófizetőinek fejlesztésekre előirányzott forrásaiból!"

További információ:
Fazekas László, Magyar Természetvédők Szövetsége, programfelelős, fazekas.laszlo@mtvsz.hu
Dóra Szilvia, Magyar Természetvédők Szövetsége, kommunikációs vezető, dora.szilvia@mtvsz.hu