A Bizottság újra ránk kényszerítené a génmódosított kukoricát
Brüsszel-Budapest, 2009. január 22.: Az Európai Bizottság javaslatában két új génmódosított kukorica fajta termesztésének engedélyezését javasolta, miközben Európában egyre nőnek az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak. A Bizottság feloldaná a magyar, francia és görög termesztési tilalmat is. A Magyar Természetvédők Szövetsége és a Greenpeace a Bizottság javaslatainak elutasítását követeli.Az új termesztési engedélyekről a tagállamok februárban szavazhatnak majd, a jelenlegi magyar termesztési tilalom megtartásának kérdése pedig a környezetvédelmi miniszterek márciusi tanácsülésén kerül napirendre.
Egyszerűen nevetséges, amit a Bizottság művel – jelentette ki Helen Holder, a Föld Barátai Európa génmódosítás koordinátora. – Alig egy hónappal ezelőtt a környezetvédelmi miniszterek a génmódosítással kapcsolatos szabályozás jelentős szigorítását sürgették. A Bizottság maga is azt szorgalmazta, hogy elinduljon egy kétéves felülvizsgálat, a génmódosított növények biztonságának és környezeti hatásainak értékeléséről. Az uniós tagállamoknak el kell utasítaniuk ezeket a javaslatokat.
Decemberben a tagállamok az EU génmódosítással kapcsolatos jogszabályainak jelentős mértékű szigorítását követelték [2], többek között azt, hogy
– a növényvédőszert termelő génmódosított növényeket (Bt-növények) az Unió növényvédőszerekre vonatkozó jogszabályai alapján vizsgálják, ne csupán a génmódosított növényekre vonatkozó rendelkezéseket vegyék figyelembe;
– a következő 18 hónapban a génmódosított növények társadalmi-gazdasági hatásait is vizsgálják meg – ilyesmivel eddig egyáltalán nem foglalkoztak.
A magyar kormánynak - a két évvel ezelőtti helyzethez [3] hasonlóan - mindent meg kell tennie a Mon810-es kukorica hazai tilalmának fennmaradása érdekében – hangsúlyozta Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetsége – Föld Barátai Magyarország programvezetője. –Európában a fogyasztók túlnyomó többsége elutasítja a génmódosított élelmiszereket, ezért csak akkor van esélyünk eladni a magyar mezőgazdasági termékeket az érzékeny európai piacon, ha nem termesztünk génmódosított kukoricát – fűzte hozzá az MTVSZ programvezetője.
A Mon810-es kukorica hazai termesztési tilalmát 2006 novemberében az Országgyűlés ötpárti konszenzussal elfogadott határozatban is megerősítette, így a kormányt a parlament is kötelezi a tilalom melletti kiállásra. - hangsúlyozta Tömöri Balázs, a Greenpeace Magyarország kampányfelelőse. - A magyar lakosság több, mint 70%-a ellenzi a génmódosított növények mezőgazdasági célú alkalmazását. Ezen felül az elmúlt időszakban született környezeti hatásvizsgálatok eredményei és táplálkozástani tanulmányok [4] is alátámasztják a tilalom indokoltságát. Felháborító, hogy az Európai Bizottság a nemzetek feletti biotechnológiai cégek érdekeit részesíti előnyben a tagállamoké helyett! - tette hozzá a Greenpeace kampányfelelőse.
Jegyzetek:
[1] A Bizottság azt javasolja, hogy
– engedélyezzék két rovarölő hatású mérget termelő (Bt) kukorica fajtacsoport, a Syngenta által kifejlesztett Bt11 és a Pioneer által előállított 1507 termesztését.
– oldják fel a Monsanto által kifejlesztett Mon810-es rovarölő mérget termelő (Bt) génmódosított kukorica fajtacsoport termesztési tilalmát három tagállamban.
[2] Environment Council Conclusions on GMOs, 2008. december 4.
[3] 2007. február 20-án a tagállamok minősített többséggel elvetették a Mon810-es kukorica magyarországi tilalmának feloldását szorgalmazó bizottsági javaslatot. https://mtvsz.hu/hirek_list.php?which=178
[4] Prof. Dr. Jürgen Zentek, a Bécsi Egyetem állatorvos-tudomány professzora által készített tanulmány
www.bmgfj.gv.at/cms/site/standard.html?channel=CH0810&doc=CMS1226492832306